Hlavní navigace

Také Francie se chce stát velmocí v AI, Macron povolal i slavného matematika

4. 4. 2018

Sdílet

Cédric Villani

„Umělá inteligence je technologickou, ekonomickou, společenskou a samozřejmě etickou revolucí. Tato revoluce se nestane během 50 nebo 60 let, probíhá právě nyní,“ prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron a společně s tím oznámil, že i jeho země se chce stát jedním z hlavních tahounů AI.

S podobnými plány už přišly také další země. Čína do oblasti pumpuje miliardy dolarů, Rusko vidí AI jako nástroj budoucnosti, Dubaj má prvního ministra pro AI a vládní iniciativy rozjela například i Kanada. Macron oznámil, že Francie uvolní 1,85 miliardy dolarů na investice do AI projektů, které jsou součástí většího plánu investovat 11,2 miliardy dolarů. AI má získat prioritu.

Francouzská vláda také zveřejnila strategii nazvanou AI for humanity, na které participuje například známý matematik Cédric Villani. V Paříži byl také nedávno zprovozněn nový komplex nazvaný Station F, který do země AI projekty láká. Laboratoře už zde rozjely Google a Facebook. Výzkum a vývoj v AI také v zemi rozjíždí Microsoft, Samsung, Fujitsu, IBM a DeepMind.

Francie si od toho vedle budování ekosystému, který pak bude nalepovat další projekty, slibuje přísun investic. Jen Facebook oznámil, že v souvislosti s AI investuje přes 12 milionů dolarů. SAP zase uvedl, že během pěti let ve Francii investuje dvě miliardy eur na výzkum a vývoj a nákupy startupů. Macron už se několikrát setkal s lídry významných technologických firem.

Francie chce také navýšit počty studentů, kteří se věnují matematice a dalším oborům, které lze v AI využít. Macron dále o AI mluví ve své přednášce nebo rozsáhlém rozhovoru pro časopis Wired.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).