Hlavní navigace

Putin varuje před umělou inteligencí, Oracle zabíjí Sun, aktualizace Windows 10 brzy

8. 9. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Kremlin.ru
Rekordní kapacita microSD. ESET zažalován patentovým trollem. Těžký život konzervativců v Silicon Valley. Napadení databází MongoDB. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Umělá inteligence je budoucnost, nejenom pro Rusko, ale pro celé lidstvo. Přináší obrovské příležitosti, ale také hrozby, které je těžké predikovat. Kdokoliv se v této oblasti stane lídrem, stane se vládcem světa,“ sdělil ruský prezident Vladimir Putin, informuje RT. Je to další příspěvek do debaty kolem AI jako zbraně. Putin potvrdil, že Rusko na oblasti umělé inteligence pracuje. Také slíbil, že se o případné know-how podělí se světem, stejně jako v případě nukleární technologie. Na Putinovo prohlášení reagoval Elon Musk: „Čína, Rusko, brzy všechny země se silnou oblastí počítačových věd. Soutěžení o nadvládu nad AI na národní úrovni dle mého pravděpodobně způsobí třetí světovou válku.

Čtvrtá velká aktualizace pro Windows 10 dorazí 17. října. Fall Creators Update bude opět zdarma. Do Windows přibudou funkce jako herní mód, úzké propojení s iOS a Androidem a další. Přibude také podpora postupně se objevujících headsetů pro takzvanou Windows Mixed Reality. Přístroje od Dellu, Lenova, Asusu, Aceru a HP Inc. dorazí společně s updatem Windows 10.

Za původní společností Sun Microsystems se pomalu zavírá voda. Oracle, který Sun za 7,2 miliardy dolarů koupil, postupně propouští tisíce původních zaměstnanců – čerstvé kolo přišlo zrovna nyní. To se dotýká zejména operačního systému Solaris a architektury SPARC. ZDNet rozebírá, že koupě Sunu Oraclem byla od začátku katastrofa. Zálusk na získání Javy měl být motivován pouze tím, že Oracle chtěl kvůli patentům žalovat Google, což mu moc nevyšlo, a tak dále.

Flash úložiště mají nový rekord – SanDisk přišelmicroSD kartou, která zvládne uložit 400 GB dat (ULTRA microSD UHS-I CARD). Přenosová rychlost dosáhne až na 104 MB/s. Cena je solidních 250 dolarů. Velikost se hodí zejména na 4K obsah či 360stupňová videa.

Michael Dell
Autor: Jan Sedlák

Michael Dell

Michael Dell a jeho manželka Susan na hurikán Harvey a záplavy v jejich domovském Texasu, kde má firma Dell i centrálu, reagují tím, že poskytnou 36 milionů dolarů. Dellovi také vytváří fond, do kterého chtějí nasbírat 100 milionů dolarů. Náš rozhovor s Michaelem Dellem zde.

Hewlett Packard Enterprise kupuje společnost Cloud Technology Partners. I když se HPE v poslední době konzultačního či softwarového byznysu spíše zbavovalo, kolem privátních, veřejných i hybridních cloudů chce zákazníkům radit i nadále. HPE také zveřejnilo výsledky za třetí kvartál. Enterprise Group vyrostla o tři procenta, servery spadly o procento, storage posílila o 11 procent a sítě o 16 procent. Akcie mírně rostly.

Jak velké jsou ve skutečnosti e-sporty? Někdo říká, že se v branži v roce 2016 protočila půlmiliarda dolarů, někdo říká mnohem více. Bloomberg píše, že Nielsen proto rozjíždí divizi Nielsen Esports, která bude vše bytelně měřit.

Slovenskou kyberbezpečnostní společnost ESET žaluje patentový troll, všímá si deník E15. Americký Finjan celkově požaduje až 403 milionů korun. O tom, jak může takový troll zatopit, jsme psali.

Tři hackerské skupiny napadly 26 tisíc instancí databáze MongoDB a chtějí výkupné v bitcoinech. Kauzu na Twitteru sleduje white hacker Victor Gevers.

Bloomberg se ve své story rozepisuje o tom, jak těžké to v tradičně velice liberálním Silicon Valley má menšina v podobě konzervativců. Wall Street Journal zase referuje, že e-commerce sektor vytvořil od roku 2007 více pracovních míst, než kolik jich zaniklo v běžných kamenných obchodech a tomu přidružených oblastech. Roboti tedy práci neberou.

Sledovanost finále League of Legends
Autor: CB Insights

Sledovanost finále League of Legends

Alza.cz začíná využívat serverhousing v datovém centru Tower, které na Žižkově provozují České Radiokomunikace. Ty do rozšiřování letos investovaly desítky milionů korun, získaly certifikaci TIA 942 a letos se má kapacita datacentra rozšířit o 75 procent.

Oracle nové podmínky pro odměňování výkonných ředitelů (Mark Hurd a Safra Catz) a technologického šéfa (zakladatel firmy Larry Ellison). Základní plat jim zůstane, pokud ale budou chtít získat odměny v akciích (pro každého 100 milionů dolarů do roku 2022), musí se cena cenných papírů na burze udržet na 80 dolarech alespoň jeden měsíc (teď je to 51 dolarů). Podmínek je více – třeba dosáhnout na roční tržby z cloudu ve výši 20 miliard dolarů (aktuálně 4,6 miliardy).

Apple vydává dluhopisy za pět miliard dolarů, říkají zdroje Bloombergu. Firma chce peníze využít na odkup vlastních akcií a výplatu dividendy. Apple má na účtech kolem 200 miliard dolarů. Velká část je nicméně v zahraničí a na převod do USA by padla daň. Stejně tak je dnes levné si půjčovat.

Accenture pokračuje v sérii letošních akvizic s cílem posílit v oblasti IT a nových technologií. Tentokrát získává firmu IBB Consulting. Ta se zaměřuje na konzultace kolem broadbandu, médií a mobilních technologií.

Cloud23

Siemens rozjíždí spolupráci s HP Inc. v oblasti 3D tisku. Propojuje se software Siemens NX s HP Multi Jet Fusion 3D. Pro HP je 3D tisk jednou z nových oblastí, kam zkouší expandovat z tradičního byznysu.

Novou obchodní ředitelkou české pobočky SAPu se stala Markéta Bauerová. Předtím měla na starost obchod v Axis Communications pro středí Evropu.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).