Hlavní navigace

AI nebo superpočítače. Nový rozpočet EU dá dalších 12 miliard eur na digitalizaci

Sdílet

Jan Sedlák 9. 5. 2018

Evropská komise připravila návrh rozpočtu na období 2021 až 2027. Například do zemědělství má jít o něco méně peněz, jednou z priorit jsou naopak technologie a inovace, kde se částky naopak navyšují. Komise chce na rozvoj digitalizace uvolnit 12 miliard eur.

Vyčnívá zejména nový program nazvaný Digitální Evropa, ve kterém má být podle návrhu rozpočtu k dispozici 9,2 miliardy eur. Z programu se má investovat do několika oblastí. Jde například o umělou inteligenci (regionální kompetenční centra nebo společný datový prostor) a také projekt evropských superpočítačů, ke kterému už se Česko připojilo.

Digitální Evropa také počítá se vzdělávacími aktivitami v oblasti robotizace, AI, analýzy dat, blockchainu a podobně, dále s aktivitami v kybernetické bezpečnosti a rozvojem digitálních sítí. Komise své plány mírně přibližuje v tomto dokumentu. Další dokumenty k rozpočtu jsou pak k dispozici zde.

Další peníze do digitalizace pak nadále půjdou z projektů, jako je Horizont Evropa, a jsou zde také aktivity jako WiFi4EU pro budování zdarma dostupné Wi-Fi ve veřejných prostranstvích.

Další texty k tématu:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.