Hlavní navigace

AI nebo superpočítače. Nový rozpočet EU dá dalších 12 miliard eur na digitalizaci

9. 5. 2018

Sdílet

Evropská unie - EU - vlajka Autor: Depositphotos

Evropská komise připravila návrh rozpočtu na období 2021 až 2027. Například do zemědělství má jít o něco méně peněz, jednou z priorit jsou naopak technologie a inovace, kde se částky naopak navyšují. Komise chce na rozvoj digitalizace uvolnit 12 miliard eur.

Vyčnívá zejména nový program nazvaný Digitální Evropa, ve kterém má být podle návrhu rozpočtu k dispozici 9,2 miliardy eur. Z programu se má investovat do několika oblastí. Jde například o umělou inteligenci (regionální kompetenční centra nebo společný datový prostor) a také projekt evropských superpočítačů, ke kterému už se Česko připojilo.

Digitální Evropa také počítá se vzdělávacími aktivitami v oblasti robotizace, AI, analýzy dat, blockchainu a podobně, dále s aktivitami v kybernetické bezpečnosti a rozvojem digitálních sítí. Komise své plány mírně přibližuje v tomto dokumentu. Další dokumenty k rozpočtu jsou pak k dispozici zde.

Další peníze do digitalizace pak nadále půjdou z projektů, jako je Horizont Evropa, a jsou zde také aktivity jako WiFi4EU pro budování zdarma dostupné Wi-Fi ve veřejných prostranstvích.

Další texty k tématu:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).