Hlavní navigace

Státní datacentrum v Zelenči vyjde na 260 milionů, stavět se začne letos

19. 4. 2017

Sdílet

Výstavba státního datového centra v Zelenči kousek od Prahy se pravděpodobně rozběhne ještě letos. Koncem minulého týdne se otevíraly obálky s nabídkami v rámci veřejného tendru. Pokud vše půjde podle plánů, datacentrum by mohlo běžet začátkem roku 2019.

Objekt chce konkrétně stavět Státní pokladna Centrum sdílených služeb (SPCSS), což je podnik vyčleněný ze Státní tiskárny cenin. SPCSS spadá pod ministerstvo financí a už provozuje jedno datacentrum v Praze Na Vápence. V něm vedle několika služeb běží i daňový systém ADIS, SPCSS také stojí za provozem EET. Nový objekt má pro ten stávající sloužit jako záložní lokalita.

Ambice jsou ale ještě větší. SPCSS má v mnoha ohledech sloužit jako spojovatel IT aktivit v rámci státní správy a jeho služby využívají další resorty. Obchodní oddělení SPCSS samo aktivně oslovuje ministerstva a úřady, kterým končí smlouvy s komerčními provozovateli. Už nějakou dobu se také debatuje i o tom, že v Zelenči poběží případný státní cloud.

Stát se chce díky novému datacentru zbavit závislosti na komerční sféře, konsolidovat a dělat si vše po svém. Na trhu je v současné době v datacentrech hodně volných kapacit včetně dostatečného zabezpečení.

Tlak na cenu v případě Zelenče je každopádně podle informací Lupy značný. Původně se mluvilo o tom, že by projekt měl vyjít až na 350 milionů. Aktuální tendr byl vypsán na 260 milionů a je možné, že výsledná cena bude ještě nižší. Hodně cenově bojoval například Altron. Cena má být přitom hlavním rozhodovacím kritériem.

SPCSS měl podle prozatím poslední výroční zprávy za rok 2015 tržby přes půl miliardy korun, hospodaří s mírným ziskem. Kolem SPCSS bylo v nedávné minulosti hodně živo, když ministr financí Andrej Babiš propustil generálního ředitele Hanuše Weisla (viz náš článek o celém propletenci). Podniku dnes šéfuje Vladimír Dzurilla.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).