Hlavní navigace

Proč Babiš odvolal šéfa státního IT podniku podílejícího se na EET

4. 3. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: SPCSS
Hanuš Weisl byl odvolán z pozice šéfa Státní pokladny Centrum sdílených služeb. Stojí za tím podivný propletenec vztahů.

Ministr financí Andrej Babiš odvolal ředitele podniku Státní pokladna Centrum sdílených služeb Hanuše Weisla. Spolu s ním o post přišla také ekonomická ředitelka Jitka Havašová a obchodní šéf Ivan Morávek. Ve středu o tom informoval server Aktuálně.cz, informaci později oficiálně potvrdilo i ministerstvo financí. Jsou to zajímavé posuny, které se podle informací Lupy točí zejména kolem dvou aktérů.

Weisl a Havašová jsou lidé blízcí osobě jménem Miloslav Rut (o propojení mezi Weislem a Rutem psal už loni například týdeník Euro). To je jeden ze spolumajitelů společnosti BDO IT. Do tohoto podniku po jmenování Babiše do vlády finančně a podílově vstoupil další společník Milan Rusnák. Částka, kterou do BDO vložil, se podle informací Lupy měla pohybovat ve vyšších milionech korun. 

Rusnák se osobně zná s Babišem asi třicet let – působili spolu ještě za minulého režimu ve státním podniku Petrimex. Rutovi se známost těchto dvou bývalých kolegů jevila velmi výhodně a patrně spoléhal na to, že právě Babišův známý Rusnák do BDO IT díky konexím na vlivnou osobu přinese nový a lukrativní byznys spojený se státními IT zakázkami.

Miloslav Rut poté podle informací Lupy začal obcházet „trh“ s tím, že se zaštiťoval Babišem a Rusnákem. Mezi náměstky a úředníky každopádně v poslední době panuje velká opatrnost a obchody BDO tak nešly podle představ.

Spletenec vztahů

Jednou z možností, jak se teoreticky ke státním zakázkám dostat, byla i Státní pokladna Centrum sdílených služeb (SPCSS). Tento státní podnik vznikl začátkem roku 2015 vyčleněním ze Státní tiskárny cenin. Provozuje mimo jiné Národní datové centrum a systém Státní pokladny, pro stát důležité věci.

Právě do čela SPCSS Babiš od začátku jmenoval nyní odvolaného Hanuše Weisla, dříve třeba šéfa české pobočky Fujitsu-Siemens. Bylo to mimo jiné na doporučení zmiňovaného Miloslava Ruta.

Tady do hry vstupuje ještě Miroslav Hejna, současný náměstek pro IT na ministerstvu financí. Hejna v minulosti pracoval v české pobočce společnosti Cisco, kde se setkal právě s Weislem a Rutem. Ve vztahu s nimi byl i Rusnák, tehdejší šéf firmy GTS.

Hejna ve funkci náměstka nahradil Lukáše Wagenknechta. Ten se s Babišem mimo jiné nepohodl v tom, že nechtěl podepsat zakázku, v rámci které chtělo ministerstvo financí svěřit dohled nad výstavbou systému elektronické evidence tržeb firmě BDO IT za 200 tisíc korun. Hejna následně akci posvětil. Podle serveru Neovlivní.cz zakázku na základě trestního oznámení prověřuje policie.

Miloslav Rut měl vliv na Hanuše Weisla, který jako šéf SPCSS začal vypisovat podezřelé objednávky, každou v hodnotě pod dva miliony korun, díky čemuž se vešly do limitu menších zakázek. Tyto zakázky už se v minulosti veřejně řešily a Babiš nakonec vše zrušil.

Trpělivost došla

Teď už šéfovi státní kasy došla trpělivost. SPCSS má totiž na starost budování částí systému EET a nezdá se, že by vše bylo na dobré cestě. Weisl proto musel odejít. Podle informací Lupy už si Babiš na jeho pozici vyhlédnul nového člověka. Má jít o známou postavu z tuzemského IT byznysu, jméno se ale zatím neví.

SPCSS prozatím vede dosavadní technický šéf Dušan Kučera. Podle zdrojů je pravděpodobné i to, že odejít bude muset i náměstek Hejna.

Akce kolem EET každopádně není u konce. SPCSS bude na vývoji dále spolupracovat. Systém se má stavět nad současným daňovým informačním systémem ADIS. Jak už vyšlo najevo, nadstavbu dostane bez výběrového řízení velký dodavatel IT služeb na financích IBM.

ebf - témata 1

Mimochodem, velkou roli v tom, že Babiš rozdělil Státní tiskárnu cenin, hraje zadávání in-house výjimek. Ty může dle zákona dostávat takový státní podnik, který má z drtivé většiny v náplni činnosti danou oblast, na které in-house zakázky dostává. Vyčleněním tak vznikl IT podnik SPCSS, který toto splňuje.

SPCSS má v plánu vedle současného Národního datového centra Na Vápence postavit také druhý objekt v Zelenči u Prahy. Má jít mimo jiné o geografickou zálohu a je to součástí ambicí dostat státní IT infrastrukturu pod jednu střechu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).