Hlavní navigace

Stovky českých e-shopů jdou proti čínskému Temu a podaly podnět k České obchodní inspekci

13. 3. 2024

Sdílet

Temu Autor: Depositphotos

Tuzemské e-commerce se nelíbí, jak funguje čínský e-shop Temu, který na český trh vtrhnul jako uragán a například vykupuje pozice v internetových reklamních systémech. Asociace pro elektronickou komerci (APEK) sdružující přes 680 subjektů se obrací na Českou obchodní inspekci (ČOI), a to prostřednictvím podání podnětu ke kontrole.

APEK uvádí, že čeští prodejci jsou znevýhodnění: “On-line prodejce Temu, nabízející nezvykle levné zboží převážně z Číny, nedodržuje na svých webových stránkách řadu pravidel, které mu česká a evropská legislativa ukládají. APEK na tento stav upozorňuje a žádá zásah, který zajistí férové prostředí pro všechny.”

APEK také ve zprávě uvedl, že zákazníkům doporučuje nakupovat u ověřených prodejců z Česka a Evropské unie. Zmínil i prověřování Temu ze strany Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, o čemž jsme na Lupě nedávno psali. Temu se proti tvrzením, že špatně nakládá s osobními daty nebo že aplikace vykazuje znaky malwaru, ohradila.

NÚKIB prověřuje Temu. Čínský e-shop vzal útokem Česko a je označován za malware sbírající data Přečtěte si také:

NÚKIB prověřuje Temu. Čínský e-shop vzal útokem Česko a je označován za malware sbírající data

APEK dále o Temu informuje takto:

Online prodej v EU přináší pro prodejce, který nabízí zboží ke koupi spotřebitelům, řadu regulací. Především pravidla o tom, jaké informace je třeba zákazníkovi předat před a v průběhu nákupu, jsou poměrně jednoznačná. Podle APEK ovšem Temu tyto stanovené povinnosti buď neplní nebo jen částečně či pro nakupující nepřehledně. Je důležité zmínit, že v případě, kdy nejsou informace poskytovány, dochází ke klamání spotřebitele.

To, jakým způsobem Temu inzeruje „slevy“, je také v rozporu s pravidly. Ta upřesnila loňská novela zákona o ochraně spotřebitele v souladu s evropskou legislativou. Zatímco dozorové orgány pozorně sledují, zda české e-shopy odvozují slevy od nejnižší ceny nabízeného zboží za posledních 30 dní, Temu odkazuje na doporučenou maloobchodní cenu produktu. To je ukázka přístupu, proti kterému nová zákonná úprava bojuje. A jednoznačně znevýhodňuje férové prodejce, kteří se pravidel drží.

Nepřesné jsou také informace o odstoupení od kupní smlouvy, o záruce a postupu reklamace. Uživatel také z webových stránek nepozná, zda je Temu klasický e-shop nebo online tržiště, jak je obvykle uváděno. Pokud se totiž opravdu jedná o marketplace, pak provozovatel portálu opět neplní předepsané povinnosti.

Z uvedených důvodů se APEK obrací na Českou obchodní inspekci prostřednictvím podání podnětu ke kontrole. Provozovatelem Temu je podle české verze webových stránek společnost Whaleco Technology Limited registrovaná v Irsku, proto by měla nést odpovědnost za plnění všech povinností stejně jako ostatní obchodníci působící v EU.

Jsou to nepodložená tvrzení, reaguje Temu na zprávy o sbírání dat a prověřování NÚKIBem Přečtěte si také:

Jsou to nepodložená tvrzení, reaguje Temu na zprávy o sbírání dat a prověřování NÚKIBem

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).