
Praha si vyhodnotila pilotní projekt chytrého svozu odpadu jako úspěšný a chce v něm pokračovat. Rada hlavního města dnes na zasedání schválila závěrečnou zprávu, která vyhodnocovala chod projektu od prvního února roku 2019. V rámci něj bylo do odpadkových kontejnerů instalováno 464 senzorů pro sledování zaplněnosti.
„Odborníci z Operátora ICT (OICT) vyhodnotili pilotní projekt jako přínosný a na základě získaných zkušeností doporučili Radě využití stávajících senzorů pro měření hladiny zaplněnosti, vyvinutý software nástroj a další rozvoj tohoto systému v souladu s koncepcí odpadového hospodářství na území hlavního města Prahy. Na základě zkušeností získaných z pilotního provozu OICT rovněž doporučuje využití senzorů pro měření hladiny zaplněnosti do všech podzemních nádob za předpokladu, že nejsou opatřeny protihlukovým systémem, který bývá instalován u nádob na sklo, a který znemožňuje měření hladiny v celém objemu nádoby,“ uvádí městská firma Operátor ICT, která se Praze stará o Lítačku, IT a chytré město.
Senzory byly instalovány v deseti městských částech. Údaje byly šestkrát denně posílány do městské datové platformy Golemio. Údaje bylo možné sledovat v aplikaci Moje Praha a město je dále využívalo k optimalizaci svozu odpadu. Senzory dodala firma Sensoneo. Pronájem na 16 měsíců vyšel na 2,635 milionu korun.
Praha v minulosti také dříve začala testovat chytré odpadkové koše Bigbelly.
Monitoring kontejnerů v aplikaci Moje Praha: