Hlavní navigace

Systém eRecept měl výpadek, lékárníci nemohli vydávat léky [AKTUALIZACE]

19. 1. 2022

Sdílet

erecept - logo Autor: Státní ústav pro kontrolu léčiv
 • 13:30 – doplnili jsme informaci o zprovoznění systému

„V současné době je nedostupný systém eRecept z důvodu technické závady na infrastruktuře. Bohužel není dostupné ani Callcentrum. Na odstranění problému intenzivně pracujeme. Děkujeme za pochopení,“ oznámil na webu ePreskripce.cz Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Bližší detaily o příčinách výpadku zatím nejsou známé. Nedostupný je momentálně i web SÚKL – zda to přímo souvisí s výpadkem, není jasné. 


Autor: screenshot, Lupa.cz

Oznámení na webu ePreskripce.cz 

eRecept je předpis na léky v elektronické podobě – lékař jej pak může pacientovi poslat například jako SMS nebo e-mail. Data se ukládají v Centrálním úložišti elektronických receptů, ze kterého pak lékaři nebo lékárníci mohou na základě kódu od pacienta získat detaily o předpisu. 

Při současném výpadku se ale nemohou do centrálního úložiště dostat, takže předepsané léky na eRecept nemohou vydávat.

AKTUALIZACE 13:30 – Po více než pětihodinovém výpadku je systém eRecept opět v provozu, oznámil SÚKL.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 1. 2022 12:46

  RRŠ

  Zdá se, že zkolabovalo něco centrálního, protože krom výdeje či předepisování léků nejdou i další věci...
  Teď nevím, jestli si na ukrácení čekání pustit "Den nezávislosti" nebo "Star Wars I - Skrytá hrozba",,, ;oD

 • 20. 1. 2022 7:35

  karprox

  U ereceptu pacient nemá možnost jak zkontrolovat co mu vůbec lékař předepsal, v jakém množství a s jakým doporučeným dávkováním. Rovněž chybí zpětná informace co mu bylo předepsáno před půlrokem, před rokem. Každý z nás používá svoji lékárnu, které 100% věří. Přesto v celé řadě případů bývá nucen, přinejmenším na dovolené, navštívit lékárnu, lékárny které nezná, a tudíž i ona důvěra je omezená. Podobných případů je samozřejmě více. Čas od času procházím přípravky které beru, a přemýšlím zda mi v průběhu let některý, třeba i životně důležitý preparát ze seznamu nevypadl. Vrátit se ke starším záznamům a porovnávat pacient nemůže. Vzhledem k důležitosti tohoto jinak výborného systému by měl být používán armádní přístup, tedy provoz systému ve třech nezávislých centrech. Při náznacích hrozícího výpadku právě aktivního centra provoz přechází na kterékoliv ze zbývajících dvou.

 • 19. 1. 2022 14:25

  Ondra z Měcholup

  Nevím, jestli to souvisí, každopádně www.epreskripce.cz jede podle adresy v Azure (region West Europe) a tam jsem dnes dopoledne také pozoroval nedostupné služby. Na druhou stranu, pokud by se výpadek eReceptu dal hodit na cloudového poskytovatele, dost pravděpodobně by takové prohlášení už bylo venku.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).