Hlavní navigace

T-Mobile, Vodafone a satelitáři připomínkují změny kmitočtových přídělů digitálních sítí

16. 7. 2019

Sdílet

Český telekomunikační úřad zveřejnil na svých webových stránkách připomínky ke změnám a prodloužení kmitočtových přídělů pro tři komerční sítě celoplošného zemského digitálního vysílání. Veřejná konzultace souvisí s opouštěním pásma 700 MHz.

Očekávatelně se k tématu vyjádřili například satelitní operátoři, zásadní námitku ale vznesl také mobilní operátor T-Mobile. Ten úřadu vyčítá, že sice zveřejnil důvod, proč chce změnit kmitočtové příděly pro digitální vysílání, ale už ne návrh samotného opatření. Žádá proto o opakování veřejné konzultace.

Stejnou připomínku má také Vodafone, který navíc ČTÚ vytýká, že nedostatečně posoudil hospodářskou soutěž mezi pozemním digitálním vysíláním a jinými formami televizního příjmu. „Úřad nespecifikuje, zda a jaký vliv má na rozhodnutí o konzultované změně přídělů rádiových kmitočtů probíhající (pre)notifikační řízení o poskytnutí veřejné podpory, které Česká republika iniciovala u Evropské komise,“ připomíná Vodafone.

Česká asociace satelitních operátorů namítá, že při přechodu na DVB-T2 má dojít k poskytnutí veřejné podpory v řádu miliard korun mimo jiné soukromým provozovatelům sítí pozemního televizního vysílání. „Tato veřejná podpora spočívá mimo jiné v prodloužení stávajících přídělů rádiových kmitočtů jejich současným držitelům a udělení nových přídělů rádiových kmitočtů, přičemž obě tato opatření jsou označována za kompenzační,“ ohrazují se satelitáři. 

„S ohledem na skutečnost, že se více než dva a půl roku trvající prenotifikační řízení nadále nachází ve stavu verifikace základních faktů a tvrzení České republiky před Evropskou komisí, a notifikační řízení ještě vůbec nezačalo, měl by se ČTÚ z důvodu opatrnosti zdržet jakýchkoliv nevratných kroků, mezi které nepochybně patří právě prodloužení přídělů,“ apeluje asociace.

Dokumenty s připomínkami naleznete na následujících odkazech:

K tématu se Digizone.cz vrátí v dalších materiálech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).