Hlavní navigace

T-Systems a OVH vytvoří společný evropský cloud, půjde proti AWS či Azure

16. 9. 2020

Sdílet

Gaia-X Autor: Gaia-X

Německý podnik T-Systems spadající pod Deutsche Telekom společně s francouzským OVH vybudují evropský cloud, který budou chtít nabízet v Německu, Francii a dalších evropských trzích. T-Systems poskytne svá datová centra, OVH pak cloudovou platformu do značné části postavenou na open source softwaru.

Oznámení německo-francouzské dvojky navazuje na nedávné oficiální představení projektu Gaia-X. Ten chce v Evropě vybudovat takzvané suverénní cloudové prostředí zajišťující bezpečnost dat. Zejména vládám vadí takzvaný Trumpův cloudový zákon (U.S. Cloud Act), který po amerických provozovatelích cloudů v některých ohledech požaduje vydávat data o zákaznících i v případě, že data leží v datacentrech mimo Spojené státy.

“Naše nová nabídka vyhoví specifickým požadavkům veřejného sektoru a také poskytne infrastrukturu operátorům a firmám všech velikostí operujících ve strategických a citlivých oblastech,” uvádí T-Systems a OVH ve společném prohlášení.

Evropské cloudové řešení má zejména respektovat ochranu dat, GDPR a učinit starý kontinent méně závislý na amerických cloudech. Amazon, Google a Microsoft drží více než 60 procent celosvětového cloudového trhu. Měly by i více, do podílů ale vlivem obrovského domácího trhu promlouvají čínští hráči jako Alibaba Cloud.

Tématu Gaia-X jsme se na Lupě věnovali ve dvou článcích. V nich shrnujeme například reakce českých cloudových poskytovatelů, ale také to, že se o projekt evropského cloudu zajímá i české ministerstvo vnitra:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).