Hlavní navigace

Taxíky budou moci fungovat i bez taxametru, navrhuje po letech sporů ministr Ťok

14. 2. 2018

Sdílet

Ministr dopravy Dan Ťok po skoro čtyřech letech sporů kolem alternativních taxislužeb typu Uber vyzývá k urychlenému projednání novely zákona o silniční dopravě. Ta má konečně připustit, že taxík se obejde i bez taxametru a může ke stanovení ceny používat mobilní aplikaci.

Při vstupu Uberu se službou UberBlack do Česka v roce 2014 ministerstvo nejdříve prohlásilo, že Uber zákony neporušuje. Pak se ukázalo, že se úřady neshodnou na tom, jestli se dá objednávka přes mobilní aplikaci považovat za právoplatně elektronicky uzavřenou smlouvu a pražský magistrát začal řidiče Uberu postihovat. V listopadu 2014 Uber navíc spustil i UberPop, tedy službu, díky které se mohl stát taxikářem v podstatě kdokoli. Ministerstvo začalo protestovat, že tohle už v souladu se zákony není.

Od té doby uplynuly více než tři roky, během kterých úřad dělal mrtvého brouka. Ministr Ťok zřídil pracovní skupinu, sem tam slíbil, že zatne tipec nepoctivým taxikářům a že jeho úřad pracuje na novele zákona, který všechno vyřeší. Když novela silničního zákona loni konečně dorazila, problémy kolem Uberu neřešila.

Urychlené projednání

Loni na podzim pak ministerstvo připustilo, že se zákon znovu změní a umožní používat místo taxametrů mobilní aplikaci. A dnes, po jednání demonstrujících taxikářů s premiérem Andrejem Babišem, ministr Ťok vyzval k urychlenému projednání novely ve sněmovně.

„Umožníme použití aplikace, kdy si cestující před jízdou odsouhlasí konečnou cenu za přepravu, kterou zaplatí bezhotovostně. Zároveň ale zavedeme povinnost provozovatelů takových aplikací, že mohou zprostředkovat pouze legální taxislužbu a musejí si uchovávat data o poskytnutých službách,“ říká ministr dopravy dnes. Aplikace tak mají být třetím povoleným druhem taxislužby, vedle smluvních přepravců a klasických taxíků s taxametry.

„Při provedení objednávky přes aplikaci bude umožněno nevyužít taxametr. V takovém případě musí cestující před jízdou v aplikaci odsouhlasit konečnou cenu za přepravu. Pokud by měla být cena za přepravu určena na základě měření veličin (čas, vzdálenost), musí být použit taxametr, protože podle metrologických předpisů (spadá do působnosti Ministerstva průmyslu a obchodu) musí být tyto veličiny měřeny úředně ověřeným měřidlem,“ vysvětluje ministerstvo svůj plán.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).