Hlavní navigace

Televizní web sestavil přehled termínů pro vypínání DVB-T sítí v jednotlivých lokalitách

22. 8. 2018

Sdílet

Na základě vládního nařízení technického plánu přechodu na nový standard zemského televizního vysílání DVB-T2/HEVC, resp. verze, která vzešla z meziresortního připomínkového řízení, připravil Televizní web tabulku s termíny vypnutí DVB-T vysílačů velkého výkonu čtyř největších celoplošných multiplexů. 

Uvedený časový harmonogram pro spouštění DVB-T2 vysílačů a následného vypínání jeho předchůdců sice ještě podléhá schválení vlády, ale jak uvádí i citovaný článek, na samotném návrhu se už patrně nic měnit nebude.

Jedna veřejnoprávní a tři komerční DVB-T sítě

Provoz tří ze čtyř zmiňovaných DVB-T sítí zajišťují po technické stránce České Radiokomunikace z pozice jejich operátora, i když ta s číselným označením 1 patří ze zákona veřejnoprávní České televizi. Druhý celoplošný multiplex pak využívají pro své hlavní kanály největší tuzemské televizní skupiny Nova, Prima a Barrandov. 

Další komerční stanice, jak z portfolia zmíněných skupin, tak i od dalších provozovatelů, jako je Óčko, Šlágr, Seznam nebo Sport 5, pak pro DVB-T vysílání využívají multiplex 3, který pokrývá 95,7 procenta obyvatel. České Radiokomunikace tuto síť převzaly na konci roku 2010 od společnosti Czech Digital Group, která nadále funguje jako dceřinná firma ČRa. 

Multiplex 4 s deklarovaným pokrytím 95,5 procenta provozuje společnost Digital Broadcasting, které patří i některé v něm šířené programy, konkrétně lifestylový Relex a dvojice hudebních televizí Rebel a Rebel 2. Kromě nich síť šíří programy Nova Action, Nova Gold, Nova 2, Prima Comedy Central a Joj Family.

Cukrák a Žižkov už v listopadu 2019

Jako první přijdou na řadu pražské vysílače Žižkov a Cukrák, ze kterých utichne vysílání veřejnoprávní sítě 1 už v listopadu příštího roku. Oba komerční multiplexy pak své DVB-T vysílání z uvedených lokalit ukončí v lednu 2020, kdy se k nim přidá i zbývající multiplex 4 z pražských vysílačů Ládví, Novodvorská a Olšanská.

Vypínání jednotlivých sítí bude průběžně pokračovat až do června 2020, kdy bude ukončeno také vysílání všech dokrývačů jednotlivých čtyř sítí. Nejvíce lokalit, celkem 24 vysílačů všech čtyř sítí, bude vypnuto v květnu 2020.

Televizní web: Termíny pro vypnutí DVB-T vysílačů

Veřejnoprávní multiplex 1 je v tabulkách sestavených Televizním webem označen modře, multiplex 2 oranžově, multiplex 3 zeleně a multiplex 4 hnědě. 

V tabulkách jsou uvedeny i vypínané vysílací kanály a kanály finálních sítí DVB-T2. Ty zůstanou v řadě případů stejné, zejména u multiplexu 4, ale také u některých vysílačů multiplexů 2 a 3. V těchto lokalitách tak nebude nutné upravovat pro dané sítě společné televizní antény, DVB-T2 vysílání by měli diváci naladit hned po jeho spuštění.

Zdroj: Televizní web

Vysílače velkého výkonu vypínané v listopadu 2019 a v lednu 2020 (klikněte pro zvětšení).
Autor: Televizní web

DVB-T vysílače velkého výkonu vypínané v listopadu 2019 a v lednu 2020 (klikněte pro zvětšení).

Vysílače velkého výkonu vypínané v únoru 2020 (klikněte pro zvětšení).
Autor: Televizní web

DVB-T vysílače velkého výkonu vypínané v únoru 2020 (klikněte pro zvětšení).

DVB-T vysílače velkého výkonu vypínané v březnu 2020 (klikněte pro zvětšení).
Autor: Televizní web

DVB-T vysílače velkého výkonu vypínané v březnu 2020 (klikněte pro zvětšení).

DVB-T vysílače velkého výkonu vypínané v dubnu 2020 (klikněte pro zvětšení).
Autor: Televizní web

DVB-T vysílače velkého výkonu vypínané v dubnu 2020 (klikněte pro zvětšení).

DVB-T vysílače velkého výkonu vypínané v květnu 2020 (klikněte pro zvětšení).
Autor: Televizní web

DVB-T vysílače velkého výkonu vypínané v květnu 2020 (klikněte pro zvětšení).

DVB-T vysílače velkého výkonu vypínané v červnu 2020 (klikněte pro zvětšení).
Autor: Televizní web

DVB-T vysílače velkého výkonu vypínané v červnu 2020 (klikněte pro zvětšení).

PŘEČTĚTE SI TECHNICKÝ PLÁN PŘECHODU NA DVB-T2

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).