Hlavní navigace

Továrna na kopírky Silicon Valley drhne. Rocket Internet hlásí ztrátu 741 milionů eur

26. 4. 2017

Sdílet

Berlínský Rocket Internet vstupoval na burzu v roce 2014 a tehdy se jeho hodnota odhadovala na pět miliard eur. Od té doby ale generuje především ztrátu. Poslední čísla hovoří o tom, že během loňského roku se ztráta továrny na startupy zčtyřnásobila a dosáhla 741,5 milionu eur. 

Zakladatelé firmy, bratři Samwerové, tvrdí, že plno firem v portfoliu skupiny má problémy s tím, dostat se do zisku. Finanční ředitel Peter Kimpel zhodnotil výsledky pro Financial Times jako „zřetelné zklamání“. Informuje o tom Business Insider

Rocket Internet byl jedním z prvních projektů svého druhu, který zkusil štěstí na burze. Od úpisu ale jeho hodnota klesá, protože investoři nevěří strategii zakladatelů. 

Strategie je přitom jednoduchá. Kopírka. Rocket Internet kopíruje úspěšné modely ze Silicon Valley a zkouší je nasazovat v rozvojových trzích, jako je Latinská Amerika nebo Rusko. Investoři ale příliš tomuhle modelu nevěří. Většina zainvestovaných startupů totiž loni zůstala v červených číslech. 

Ve stáji Rocket Internetu jsou třeba rozvážkové služby jako HelloFresh, Delivery Hero, EatFirst nebo módní Zalora a Lamoda. V podstatě jediná nadějná cesta je podle investorů případný exit z Delivery Hero, které po loňském skoro osmdesátiprocentním růstu zvažuje vstup na burzu. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).