Hlavní navigace

Trump jmenoval do čela americké FCC dlouhodobého kritika síťové neutrality

25. 1. 2017

Sdílet

Méně státních regulací a větší podpora operátorům při budování infrastruktury. To jsou plány, se kterými se své funkce ujímá nový šéf Federální komise pro komunikace (Federal Communications Commission, FCC) Ajit Pai. Dosavadního republikánského člena Komise do funkce jmenoval prezident Donald Trump.

Pai ve svém úvodním projevu k zaměstnancům (PDF) řekl, že jeho hlavní prioritou bude zmenšit tzv. digitální propast (digital divide), která se rozevřela mezi lidmi s přístupem k moderním telekomunikačním službám a lidmi, kteří k nim přístup nemají.

Nový předseda úřadu, který je americkou obdobou českého ČTÚ, proto chce „udělat, co je potřeba, abychom soukromému sektoru pomohli stavět sítě, šířit signál a distribuovat informace americkým uživatelům, bez ohledu na rasu, pohlaví, vyznání, sexuální orientaci nebo cokoli jiného.“  

Pai je dlouhodobým kritikem státních regulací v telekomunikacích. Oponoval například pravidlům pro dodržování síťové neutrality, která FCC prosadila v roce 2015. Podle jeho názoru totiž neřešila žádné selhání internetového trhu. Loni v prosinci ve svém projevu předpověděl, že s novou vládou budou tato pravidla zrušena.

„V den, kdy byla přijata, jsem řekl, že nevím, jestli je zruší soud, Kongres nebo je zvrátí některá z budoucích FCC, ale věřím, že jejich dny jsou sečteny. Dnes jsem si více než kdy předtím jistý, že se tato předpověď naplní. A věřím, že od příštího roku bude náš obecný přístup k regulacím střízlivější, založený na důkazech, solidních ekonomických analýzách a velké dávce pokory,“ řekl (PDF).

Analytici proto jeho nástup komentují jako pravděpodobný začátek konce síťové neutrality v USA. 

Pravidla pro síťovou neutralitu mají – zjednodušeně – zabránit tomu, aby se z internetu stala příslovečná dvourychlostní dálnice, na které mohou jezdit rychleji firmy, které si za to zaplatily.

Omezují proto, co mohou poskytovatelé připojení s internetový provozem dělat. Zakazují jim blokovat, zpomalovat nebo jinak omezovat obsah, pokud k tomu nejsou technické důvody. A zakazují jim nechat si platit za to, že některý obsah budou na úkor jiného obsahu doručovat rychleji a spolehlivěji.

Svá pravidla pro síťovou neutralitu předloni přijala také Evropa. O jejich výkladu evropským sdružením regulátorů jsme podrobně psali v BEREC promluvil: žádné blokování reklam operátory. A volný výběr modemu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).