Hlavní navigace

Tuzemské sítě pro internet věcí letos chtějí připojit stovky tisíc senzorů

20. 6. 2017

Sdílet

Dvě tuzemské sítě pro internet věcí chtějí letos připojit až nižší stovky tisíc senzorů. O větším množství prozatím mluví síť SIGFOX provozovaná společností SimpleCell. „Dnes máme v síti něco mezi dvěma a třemi tisíci senzorů. Kontrahovaných je až k deseti tisícům, v rámci různých pilotů. Letos bychom se chtěli dostat přes sto tisíc kontrahovaných senzorů,“ sdělil ve videorozhovoru Lupy ředitel SimpleCell Jan John.

České Radiokomunikace se svojí sítí LoRa míří trochu níže. „Letos se můžeme pohybovat v řádech tisíců až desetitisíců čidel. Ale potom očekáváme, že náběh bude poměrně rychlý a dramatický,“ uvedl v dalším videorozhovoru Lupy obchodní ředitel Radiokomunikací Miloš Mastník.

V obou případech platí, že obchodní model provozování IoT sítí je nastavený tak, aby v každé z nich komunikovaly stovky tisíc senzorů. Radiokomunikace si slibují, že se jim skrze LoRa síť podaří vygenerovat i další byznys v rámci jejich cloudu či datového centra.

SimpleCell se zase chystá pokrývat i zahraničí (náš článek). Firma už rozjela aktivity na Slovensku a dívá se na další čtyři země. Na investice chce vložit až 25 milionů eur. SimpleCell rovněž letos na podzim v Praze pořádá světové SIGFOX World IoT Expo.

SimpleCell aktuálně v Česku pokrývá kolem 90 procent území a letos se má výrazně zlepšit také „indoor“ pokrytí. České Radiokomunikace chtějí do konce roku pokrýt 75 procent území a pokračovat dál.

Obě společnosti mají v síti první pilotní projekty a platící zákazníky. „Skutečně máme v síti několik platících zákazníků, se kterými pilotujeme různá řešení. Konkrétně se bavíme o dálkových odečtech, máme senzory na měření teploty, máme senzory na lokalizaci, pohyb a některá další řešení,“ říká Mastník.

SimpleCell má dle Johnových slov první platící zákazníky a v dohledné době chce začít zveřejňovat detaily. Projekty probíhají v oblastech jako vodárenství, energetika, facility management, měření teplot, CO2, sledování pohybu, parkování či smart city. Více o obou sítích v našich videorozhovorech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).