Hlavní navigace

Miloš Mastník (České Radiokomunikace): Letos do sítě zapojíme desítky tisíc senzorů

Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák

Síť LoRa pro internet věcí má letos v Česku pokrýt 75 procent území a zapojit až desítky tisíc senzorů. Uvnitř: VIDEO a AUDIO.

Doba čtení: 2 minuty

České Radiokomunikace (ČRa) pokračují v budování své sítě LoRa pro internet věcí. „Síť se dostavuje. Máme pokryta všechna krajská města a dokrýváme republiku tak, abychom do konce letošního roku měli pokryto zhruba 75 procent [území]. Ale tím nekončíme a budeme pokračovat dál,“ říká ve videorozhovoru obchodní ředitel ČRa Miloš Mastník.

IoT síť Radiokomunikací má několik komerčních pilotů. „Skutečně máme v síti několik platících zákazníků, se kterými pilotujeme různá řešení. Konkrétně se bavíme o dálkových odečtech, máme senzory na měření teploty, máme senzory na lokalizaci, pohyb a některá další řešení,“ přibližuje Mastník.

Poslechnout (nebo stáhnout) si můžete také audioverzi rozhovoru.

Byznys kolem internetu věci je v Česku na začátku. „Letos se můžeme pohybovat v řádech tisíců až desetitisíců čidel. Ale potom očekáváme, že náběh bude poměrně rychlý a dramatický,“ navazuje Mastník s tím, že byznys model je postavený na desítkách až stovkách tisíc čidel. To je tedy podobné jako v případě sítě SIGFOX a SimpleCellu, který letos chce mít v sítí přes sto tisíc senzorů (náš videorozhovor).

Miloš Mastník, České Radiokomunikace from Internet Info on Vimeo.

Vedle samotné IoT sítě chtějí ČRa těžit také z toho, že zákazníkům nabídnou další IoT služby typu cloud. „Pokud chcete používat LoRa a IoT Cloud, logicky si od nás asi budete chtít vzít konektivitu, bezpečnostní řešení, možná si něco umístíte do našeho datového centra. Vidíme to jako logický doplněk,“ říká Mastník.

KL2018 Tip nominace

V rozhovoru dále mluví také o dalších nových ICT aktivitách Radiokomunikací, cloudech, datových centrech a o tom, kdy tyto aktivity převáží nad tradičním šířením signálu.

Podívejte se také na předchozí rozhovory: Zdeněk Cendra (CDN77, Peering.cz, SuperHosting), Vít Horký (Brand Embassy), Jan John (SimpleCell), Damir Špoljarič (VSHosting), Adam Skotnický (Mirantis).

Lupa.cz poprvé vyzkoušela formát videorozhovoru ještě dřív, než to bylo cool – před deseti lety, v březnu 2007. Tehdejší interview s jedním ze zakladatelů serveru Stream.cz a pozdějším šéfredaktorem Lupy Patrickem Zandlem dnes už sice vzal čas, ale komentáře pod článkem byly tehdy spíše odmítavé. Doba se posunula a po deseti letech to s videem zkoušíme znovu. Technicky spolupracujeme s provozovatelem serveru Mladypodnikatel.cz Jiřím Rosteckým. Pokud máte k našim videům nějaké nápady nebo připomínky, budeme rádi, když nám je pošlete na e-mail redakce@lupa.cz.

Našli jste v článku chybu?