Hlavní navigace

Twisto získalo od několika zahraničních investorů 440 milionů korun

14. 1. 2021

Sdílet

Michal Šmída, Twisto

Fintech společnost specializující se na odložené platby Twisto získala od několika zahraničních investorů finanční injekci ve výši 440 milionů korun. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě. Prostředky chce Twisto využít na inovaci odložených plateb. Společnost touto investicí ukončuje investiční kolo B, ve kterém získala celkem v přepočtu 560 milionů korun.

Twisto původně chtělo peníze získat dříve, jak jsme ale na Lupě psali, do situace zasáhl covid.

Základní kapitál Twista se zvýšil o částku 3,832 milionu na 54,680 milionu korun. Zvyšované částce odpovídá i úpis stejného množství akcií o jmenovité hodnotě jedné koruny.

Twisto poslední várku peněz získalo v květnu roku 2019, tehdy šlo o 14 milionů eur a celková suma činila 21 milionů eur. Dalších 15 milionů eur přišlo ve formě úvěrů, přičemž tato suma už narostla na 20 milionů eur. Twisto je ve ztrátě, naposledy roční mínus činil 140 milionů korun. Finanční operace byly v zisku.

Důležitá je pro Twisto zejména nová spolupráce s australskou firmou ZIP, která poskytuje odložené platby v Austrálii, na Novém Zélandu, ve Velké Británii a v USA. Do české fintech firmy vstupuje též investiční fond Elevator Ventures rakouské Raiffeisen Bank. K investici se také připojily fondy, a banky, které už do Twista vložily finance už dříve, jako nizozemsko-britsko-singapurský fond Finch Capital, nizozemský Velocity Capital, ING banka a rakouská pojišťovna UNIQA.

Zip je fintech z Austrálie, který už na investicích a úvěrech vybral 421,6 milionu dolarů, a to mimo jiné od australské národní banky. Jde o takzvaného jednorožce s hodnotou přes miliardu dolarů. 

Twisto v uplynulých 7 letech využilo přes 1,6 milionu zákazníků, z nichž 70 % je z České republiky. Hlavní produkt firmy Twisto účet nyní využívá 170 tisíc lidí. Od roku 2018 firma nabízí odložené platby i v Polsku.

„Odložená platba je cesta, jak nakupovat chytře a na západních trzích tento přístup funguje velmi dobře. Lidé si nemusí brát finanční půjčky, v případě potřeby si náklady rozdělí do několika měsíců a zároveň vylepší rodinné cash flow,“ vysvětluje výhody produktu spoluzakladatel a CEO Twista Michal Šmída. Nově získané stamiliony chce firma využít k inovaci odložených plateb v regionu střední Evropy tak, aby odpovídaly trendům ve zbytku světa.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).