Hlavní navigace

Uber nakoupí 24 tisíc autonomních aut od Volva, ušetří na řidičích

21. 11. 2017

Sdílet

Oblíbenou hláškou na „slajdech“ ve všemožných prezentacích o inovacích se stala fráze „Uber je největší taxi službou světa, i když nevlastní žádná auta“. To nemusí být ve všem pravda, nicméně brzy už to nebude možné tvrdit vůbec.

Uber oznámil, že od švédské automobilky Volvo, kterou dnes vlastní čínský investor Geely, koupí 24 tisíc autonomních vozidel. Prozatím jde o nezávaznou rámcovou dohodu. Podle ní se dodávky uskuteční v letech 2019 až 2021. Uber má nakoupit vozy SUV XC90.

Cena jednoho kusu je běžně kolem 50 tisíc dolarů, vozy tedy nejsou úplně nejlevnější. Do budoucna ale mohou pomoci v provozních úsporách. Velká část nákladů Uberu jde na platby řidičům, což by s AI auty postupně odpadalo. Lobbisté Uberu jsou také velice aktivní v tlacích na prosazování potřebných legislativních změn dotýkajících se dopravy budoucnosti.

Volvo a Uber už na autonomních autech spolupracují v rámci aliance delší dobu. Uber také rozvíjí vlastní aktivity v rámci Uber Advanced Technologies se sídlem v Pittsburghu. Samořídící auta testuje v provozu. Volvo ve vozech nasazuje vlastní technologie.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 11. 2017 16:22

    tak (neregistrovaný)

    Tak z toho se pražský taxikáři úplně potento.
    Budoucnost je stejně v tom že auto mi přijede jen po objednávce. Žádné mít nebudeme. Moc se na to netěšim, ale asi je to budoucnost. Uber bude vlastně půjčovna aut.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).