Hlavní navigace

Univerzita v Liberci letos spustí privátní standalone 5G síť, otestuje autonomní vozy

1. 3. 2022

Sdílet

5G vysílač O2 a CETINu Autor: Jan Sedlák

Na Technické univerzitě v Liberci bude v polovině letošního roku spuštěna privátní standalone 5G síť. Škola uzavřela memorandum o spolupráci s T-Mobilem, pro který je to už několikátý projekt v rámci akademických kampusových 5G sítí.

“Prvním projektem, který na TUL využije potenciál 5G standalone sítě, je ANTETUL. Cílem tohoto mezioborového projektu je vývoj autonomního modulárního elektrického vozítka pro efektivní a bezpečnou dopravu nákladu a zařízení. V něm se spojují obory jako IoT, vysokorychlostní sběr dat ze senzorů, Data Analysis, Machine Learning, V2X, Augmented Reality a HoloLens. Možnosti 5G kampusové sítě postupně využijí i další projekty, které do teď byly limitovány parametry současných sítí,” uvádí TUL s tím, že se nyní vývojáři dostávají na hranice Wi-Fi sítě.

5G síť bude mít škola prozatím v budově L. Budou se ale hledat další fakulty či katedry, kde by šla také využít.

T-Mobile už standalone 5G síť postavil na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT. O projektu jsme podrobněji psali, v rámci sítě se testuje například “virtuální teleportace”.

Operátor rovněž započal výstavbu standalone 5G na České zemědělské univerzitě v Praze, kde se například nasadí senzory do přírody. Kampusové 5G mají i na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava, tam je ovšem nasazené non-standalone řešení.

T-Mobile do těchto projektů loni investoval desítky milionů korun. Od této podpory univerzit si mimo jiné slibuje hledání nových možností pro využití 5G sítí a následné rozšiřování komerčních privátních 5G projektů. Podle informací Lupy jsou první takové projekty už v rozjeté fázi.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).