Hlavní navigace

USA oficiálně obvinily Huawei z krádeže obchodních tajemství T-Mobilu

Sdílet

David Slížek 29. 1. 2019

Americké ministerstvo spravedlnosti oficiálně obvinilo čínskou firmu Huawei z průmyslové špionáže a krádeže obchodních tajemství. Úřad také zveřejnil text celého obvinění (PDF v angličtině). Zaměstnanci čínské firmy se podle něj měli pokusit okopírovat robota Tappy, který pro americký T-Mobile testoval mobilní telefony. Huawei obvinění odmítá.

Obvinění se čte jako špionážní thriller. Popisuje, jak se firma Huawei v letech 2012 až 2014 pokoušela nejprve od amerického operátora koupit licenci na provozování přístroje, ale byla odmítnuta. Začala pak v Číně vyvíjet vlastní obdobný systém xDeviceRobot, který jí měl pomoci zvýšit spolehlivost telefonů a prorazit na západní trhy.

Huawei zároveň podle obvinění úkolovala své zaměstnance v USA, aby zjistili co nejvíce detailů o fugování amerického robota. Stejně jako zástupci dalších výrobců totiž k němu měli omezený přístup a mohli na něm testovat telefony dodávané T-Mobilu.

Zaměstnanci se nejdříve neúspěšně pokoušeli zjistit technické detaily od kolegů z americké firmy. Pak se pokoušeli robota fotit a nakonec jeden z nich podle obvinění dokonce ukradl robotickou ruku, aby ji inženýr Huawei mohl detailně prozkoumat. Když byl odhalen, zase zařízení T-Mobilu vrátil. T-Mobile pak zaměstnancům Huawei zakázal k robotovi přístup.

Obvinění často cituje z interních e-mailů, které se podařilo získat americké FBI. Vyplývá z nich mimo jiné to, že firma Huawei v roce 2013 spustila interní bonusový program, který sliboval odměny těm zaměstnancům, kterým se podaří ukrást obchodní tajemství konkurence.

Huawei v oficiálním prohlášení jakoukoli vinu odmítá: „Společnost Huawei je zklamána z vývoje situace a obvinění vznesených vůči společnosti. Poté, co byla zatčena finanční ředitelka Meng Wang-čou, zástupci společnosti se pokoušeli komunikovat s vyšetřovateli, ale jejich žádost byla zamítnuta bez dalšího vysvětlení. Obvinění z porušení obchodního tajemství byla již předmětem občanského řízení, ve kterém došlo ke smíru obou stran. Porota došla k závěru, že nevznikla žádná škoda, ani nebylo zjištěno úmyslné nebo poškozující jednání ve vztahu k obchodnímu tajemství.Huawei vyvrací jakékoliv pochybnosti, že by její dceřiná společnost porušila zákony Spojených států. Zároveň si není vědoma protiprávního jednání ze strany paní Mengové a věří, že americké soudy nakonec dojdou ke stejnému závěru.“

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.