Hlavní navigace

USB Promoter Group oznámila přípravu USB4

Sdílet

Karel Wolf 5. 3. 2019
USB-C

Zatímco USB 3.2 Gen 2×2, jak USB-IF pojmenovala poslední verzi USB, ještě ani není na trhu, už se chystá jeho nástupce – USB4 (označení bez mezery není chyba).

USB Promoter Group to nečekaně včera oznámila prostřednictvím zevrubného specifikačního dokumentu. USB4 opět zdvojnásobí přenosovou rychlost a to na 40 Gbps, využívat k tomu bude stejné linky jako 20 Gbps USB 3.2 Gen 2×2, které by mělo být na trh uvedené v druhé polovině letošního roku, dojde ale ke změně protokolu.

Dvojnásobně vyšší rychlosti by mělo být dosaženo kompletní změnou protokolu, který by měl v případě USB4 vycházet z poslední verze technologie Thunderbolt od Intelu. Výhoda Thunderboltu spočívá kromě využití USB-C kabelu v tom, že poskytuje možnost přenášet i data konkurenčních protokolů. Intel navíc nejen uvolnil specifikaci Thunderboltu pro využití USB Promoter Group, ale také ve stejném oznámení umožnil jeho integraci jinými výrobci čipů bez nutnosti platit za to licenční poplatky. Jak moc bude USB4 totožné s Thunderboltem a v čem se bude naopak kromě kompatibility s předchozími generacemi USB lišit, zatím není jasné. Detailní specifikace USB4 by měla následovat přibližně v polovině letošního roku.


Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 3. 2019 12:05

  peci1

  To uz zacina byt solidni gulas. Doted platilo, ze USB je podmnozina Thunderboltu. A ted se najednou stane, ze to bude naopak, pripadne nejaky ukrok stranou? A aby byl zakaznik jeste vice zmateny, vsechny ty kabely budou mit USB-C koncovky, aby je od sebe nebylo mozne odlisit? No potes koste...

 • 6. 3. 2019 14:07

  Ren

  No presne. Ted jsem to zazil, 4k monitor se ukazalo pripojim ke svemu ultrabooku jen USB-C kabelem. Ze tri zcela ruznych, co jsem prinesl, obraz neprenasel ani jeden. Pouzivam prilozeny original, ktery je ale kratky. Protoze pro obraz je pry nejaky jeste jiny standard, ale nebyva vyrobci uveden (wtf?). Pak prejmenovavani EXISTUJICICH USB 3 no a ted misto toho, aby se na USB 4 vys.., a radsi vzali od Intelu hotovou praci nezatizenou licencemi, tak asi by si opodstatnili exsistenci, vymysli USB4 ktere bude zase neco noveho.
  Celkove se od prichodu USB 3 cely standard, ktery do te doby dobre fungoval, nejak kazi...Rychle to sice je, ale za jakou cenu.