Hlavní navigace

USB4 je hotové, fyzicky se s ním v zařízeních setkáme v příštím roce

5. 9. 2019

Sdílet

USB4

V březnu oznámená příprava nové verze standardu USB označená (nestandardně bez mezery) jako USB4 je hotová, organizace USB-IF zveřejnila její plnou specifikaci. První zařízení s USB4 se mají na trhu objevit v roce 2020.

USB4 ve své nejvyšší podobě (USB4 Gen 3×2) opět zdvojnásobuje přenosovou rychlost a to na 40 Gbps, využívá k tomu stejné linky jako letos na trh uvedené 20 Gbps USB 3.2 Gen 2×2, došlo ale ke změně použitého protokolu. Zrychlení bylo umožněno přechodem na Thunderbolt.

Hlavní výhoda Thunderboltu spočívá pro USB-IF v tom, že poskytuje možnost přenášet i data konkurenčních protokolů, umožňuje ale také například PCIe 3.0 a DisplayPort 1.2 signaling, což otevírá dveře pro různé pokročilé use casy. Intel navíc na jaře kromě uvolnění specifikace Thunderboltu pro využití USB Promoter Group umožnil jeho integraci jinými výrobci čipů bez nutnosti platit za to licenční poplatky. USB4 bude zpětně kompatibilní s USB 3.2, USB 2.0 a Thunderboltem verze 3.

Jakoby nestačilo samotné nestandardní označení USB4, bude USB-IF s novou verzí standardu pokračovat i ve své kontroverzní praktice zpětného přejmenovávání předchozích verzí. Samotná 40 Gbps verze USB4 tak ponese označení USB4 Gen 3×2, označení USB4 ale splňuje i Gen 2×2 s dvěma 10Gb/s linkami, což je de facto dnešní USB 3.2 Gen2×2, máme tedy před sebou další kolo zpětného přeznačování.

Pro připomenutí. S příchodem 20 Gbps USB došlo ke zpětnému přeznačení posledních tří verzí USB. Všechny dosavadní módy fungování USB 3.x se začaly označovat jako USB 3.2 a liší se pouze generací, což vedlo k okamžitým zmatkům a neochotě prodejců a distributorů dlouhé a nepraktické názvy používat. První 5 Gbps USB (dříve označovaná jako USB 3.0, nebo USB 3.1 Gen 1) je oficiálně nově USB 3.2 Gen 1, 10 Gbps (dříve označovaná jako USB 3.1 či USB 3.1 Gen 2) USB 3.2 Gen 2 a nakonec z 20 Gbps se stala již zmiňovaná USB 3.2 Gen 2×2. Alternativní marketingové označení je v první 5 Gbps variantě SuperSpeed USB, v dalších dvou pak SuperSpeed USB 10 Gbps a SuperSpeed USB 20 Gbps.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 9. 2019 10:48

    JVr

    Co tam v té USB-IF hulí, že vymýšlí takové názvy..? To aby zavedli doktorát z názvů USB, pokud budou takhle dál pokračovat...

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).