Hlavní navigace

Úspěch pro české Credo. Rumunský UiPath byl na burze oceněn na 29 miliard dolarů

21. 4. 2021

Sdílet

UiPath Autor: NYSE

Český startupový fond Credo Ventures se točí kolem velkého úspěchu východní Evropy v softwarovém byznysu. Na newyorskou burzu NYSE vstoupila rumunská společnost UiPath, jíž primární úpis akcií vynesl 1,34 miliardy dolarů a ohodnotil jí na 29 miliard dolarů.

UiPath předtím od investorů nabrala dvě miliardy dolarů. Credo se zúčastnilo prvních třech kol (seed až series B), což většinou pro investory znamená nejlepší podmínky a vyšší podíly. V průběhu času kapitál poslaly také slavné fondy jako Sequoia Capital, T. Rowe Price, Accel, Kleiner Perkins nebo Google a Tencent.

Credo celkově vložilo osm milionů dolarů a posbírala podíl v řádech jednotek procent. V průběhu času se ale části podílu zbavovala.

UiPath na burzu poslala 9,4 milionu akcií, dalších 14,5 milionu umístili stávající investoři. Cena jedné akcie při IPO dosáhla na 56 dolarů, obchodují se pod značkou PATH. Vstup UiPath na burzu je jednou z největších softwarových akcí svého druhu za poslední dobu. Podnik ještě letos v únoru nabral investici 750 milionů dolarů s tím, že hodnotu celé firmy viděl na 35 miliard dolarů.

UiPath se zabývá softwarovou automatizací procesů (robotic process automation, RPA), což pomáhá odstraňovat repetitivní úlohy ve firmách. Nástroje na tuto automatizaci nabízí jako SaaS službu v cloudu. Mezi zákazníky patří Google, Amazon, NASA, Airbus, HP, Autodesk, DHL, General Electric, Schneider Electric, Verizon, Bank of America a řada dalších.

Roční tržby společnosti meziročně narostly o 81 procent na 607,6 milionu dolarů. Ztráta činila 92,4 milionu dolarů oproti předchozí ztrátě 519,9 milionu. Firmě rychle rostou výnosy od stávajících zákazníků, net revenue retention činí 145 procent.

Pro Credo Ventures jde o další zajímavý zahraniční exit. Fondu už se podařilo prodat české startupy Cognitive Security (Cisco)Apiary (Oracle) a Gamee (Animoca). V portfoliu má několik žhavých kandidátů na další úspěchy, například Productboard, Pricefx a další. Fond investuje v Česku, Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Chorvatsku, Slovinsku a na Slovensku. Fond Credo Stage III má k dispozici sto milionů eur.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).