Hlavní navigace

Úspěšně jsme otestovali odpojení od světového internetu, hlásí Rusko

Sdílet

David Slížek 26. 12. 2019

Ruské úřady oznámily, že těsně před Vánoci provedly sadu testů, které potvrdily funkčnost ruského internetu i v případě, že by byl zcela odříznut od světa. Informovala o tom BBC nebo server ZDnet.

Podle oficiálních ruských zpráv měly testy úspěšně prokázat provozuschopnost Runetu při případných kybernetických útocích ze zahraničí a při úplném odpojení ruské sítě od světového internetu. Operátoři v rámci cvičení reagovali na několik scénářů, technické detaily ale ruské úřady nezveřejnily.

Ruský deník Vedomosti napsal, že se dostal i k části neveřejných výsledků testů, které se týkaly útoků prostřednictvím mobilních sítí čtyř ruských mobilních operátorů. Každý z nich prověřoval 18 scénářů útoku – 12 přes protokol SS7 a 6 přes protokol Diameter. Podle deníku byl v rámci simulace útok úspěšný v 62,5 % útoků přes SS7 a 50 % útoků přes Diameter.

Běžných uživatelů se podle oficiálních zpráv testy nedotkly, cvičení proběhlo na vyhrazených částech sítí a na zařízeních ruských úřadů, telekomunikačních operátorů a vybraných firem. Mezi zapojené subjekty mají patřit operátoři Rostelecom, Vimpelcom, MTS a Megafon, ministerstvo komunikací, vnitra, obrany a energetiky, federální bezpečnostní služba (FSB), ruská národní garda Rosguard či firma Kaspersky Lab.

Šlo o první cvičení poté, co v listopadu v Rusku vstoupil v platnost zákon o suverénním internetu. Ten nařizuje ruským operátorům, aby byli schopní zemi odpojit od světového internetu. Ruské úřady to zdůvodňují ochranou státu před kyberútoky, kritici za zákonem vidí nástroj cenzury.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 12. 2019 12:49

  Martin

  Možná mohli peníze utopené v tomto dalším nástroji k cenzuře použít pro hladovějící nebo nemocné, kteří v jejich skvělé zemi nedosáhnou ani na základní péči ani základní léky. A že jich mají ohromné množství. Ale to by to nesmělo být Rusko, země, která si hraje na velmoc a přitom selhává v základních věcech. Ořezat ještě více svobody internetu a skrýt svým vlastním lidem, že svět je úplně někde jinde a oni jsou sto let za opicemi, je jediným důvodem existence tohoto nástroje.

 • 27. 12. 2019 13:53

  bez přezdívky

  Otazka je, jestli neni cenzura jenom vedlejsim efektem. Rusaci pomerne casto vynalezaji zpusoby jak napadat okolni svet a soucasne s tim vymysli i jak se proti temuz branit, kdyby snad nekdo pouzil stejny postup v obracenem smeru. Takze ja bych mel takove jako podezreni, jestli se nepripravuji na totalni sprzneni internetu, u kktereho bude jedinou ucinnou obranou lokalni odstrizeni..

 • 3. 1. 2020 11:37

  xsouku04

  Ale on to není nástroj k cenzuře, to jste si špatně přečetl článek. Testují to pro případ odpojení a útoků, na cenzuru jsou jiné systémy při nichž se nebude blokovat 100% internetu.