Hlavní navigace

Úspěšně jsme otestovali odpojení od světového internetu, hlásí Rusko

26. 12. 2019

Sdílet

Rusko - internet - Runet - web - Yandex Autor: Depositphotos

Ruské úřady oznámily, že těsně před Vánoci provedly sadu testů, které potvrdily funkčnost ruského internetu i v případě, že by byl zcela odříznut od světa. Informovala o tom BBC nebo server ZDnet.

Podle oficiálních ruských zpráv měly testy úspěšně prokázat provozuschopnost Runetu při případných kybernetických útocích ze zahraničí a při úplném odpojení ruské sítě od světového internetu. Operátoři v rámci cvičení reagovali na několik scénářů, technické detaily ale ruské úřady nezveřejnily.

Ruský deník Vedomosti napsal, že se dostal i k části neveřejných výsledků testů, které se týkaly útoků prostřednictvím mobilních sítí čtyř ruských mobilních operátorů. Každý z nich prověřoval 18 scénářů útoku – 12 přes protokol SS7 a 6 přes protokol Diameter. Podle deníku byl v rámci simulace útok úspěšný v 62,5 % útoků přes SS7 a 50 % útoků přes Diameter.

Běžných uživatelů se podle oficiálních zpráv testy nedotkly, cvičení proběhlo na vyhrazených částech sítí a na zařízeních ruských úřadů, telekomunikačních operátorů a vybraných firem. Mezi zapojené subjekty mají patřit operátoři Rostelecom, Vimpelcom, MTS a Megafon, ministerstvo komunikací, vnitra, obrany a energetiky, federální bezpečnostní služba (FSB), ruská národní garda Rosguard či firma Kaspersky Lab.

Šlo o první cvičení poté, co v listopadu v Rusku vstoupil v platnost zákon o suverénním internetu. Ten nařizuje ruským operátorům, aby byli schopní zemi odpojit od světového internetu. Ruské úřady to zdůvodňují ochranou státu před kyberútoky, kritici za zákonem vidí nástroj cenzury.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 12. 2019 12:49

  Martin

  Možná mohli peníze utopené v tomto dalším nástroji k cenzuře použít pro hladovějící nebo nemocné, kteří v jejich skvělé zemi nedosáhnou ani na základní péči ani základní léky. A že jich mají ohromné množství. Ale to by to nesmělo být Rusko, země, která si hraje na velmoc a přitom selhává v základních věcech. Ořezat ještě více svobody internetu a skrýt svým vlastním lidem, že svět je úplně někde jinde a oni jsou sto let za opicemi, je jediným důvodem existence tohoto nástroje.

 • 27. 12. 2019 13:53

  bez přezdívky

  Otazka je, jestli neni cenzura jenom vedlejsim efektem. Rusaci pomerne casto vynalezaji zpusoby jak napadat okolni svet a soucasne s tim vymysli i jak se proti temuz branit, kdyby snad nekdo pouzil stejny postup v obracenem smeru. Takze ja bych mel takove jako podezreni, jestli se nepripravuji na totalni sprzneni internetu, u kktereho bude jedinou ucinnou obranou lokalni odstrizeni..

 • 3. 1. 2020 11:37

  xsouku04

  Ale on to není nástroj k cenzuře, to jste si špatně přečetl článek. Testují to pro případ odpojení a útoků, na cenzuru jsou jiné systémy při nichž se nebude blokovat 100% internetu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).