Hlavní navigace

Ústavní soud: Uber je zatím v Brně zakázaný legitimně

13. 11. 2018

Sdílet

Ústavní soud k dnešnímu dni vyhověl stížnosti taxislužby Lido Taxi Radio. Předběžné opatření, kterým Krajský soud v Brně zakázal společnosti Uber provozovat ve městě své služby, tak opět platí.

Ústavní soud se rozhodl vyhovět stížnosti taxislužby Lido Taxi Radio a vrátit spis Vrchnímu soudu v Olomouci, právě ten totiž loni v září předběžné opatření zrušil. Ten tak bude muset o odvolání, které proti rozhodnutí podal Uber, rozhodnout znovu.

Uber podle Ústavního soudu přepravu nejen zprostředkovává, ale i poskytuje. „Nakonec ta společnost stanoví pravidla, říká, kolik se vybírá a tak dále, takže se nemůžeme tvářit, že o tohle tady nejde,“ okomentoval situaci pro média ústavní soudce Jan Filip. Neformálně zaznělo také rčení, že když něco vypadá, plave a kváká jako kachna, bude to patrně kachna. Ústavní soud ale zároveň upozornil, že nechce předjímat celkový výsledek sporu ani určovat, jak mají být jednotlivé služby regulované.

Uber zatím v Brně nejezdí, rozhodnutí tak má spíše symbolický dopad, může však představovat zajímavý a důležitý precedent. S rozhodnutím pochopitelně není spokojený právník Uberu Jiří Kindl. Ten tvrdí, že Ústavní soud vycházel pouze z procesních hledisek, rozhodování proto nepřihlíží k podstatě sporu, a považuje jej proto za nedostatečné.

Update [20:10 13. 11.]: Vzali jsme rozhodnutí Ústavního soudu České republiky na vědomí a respektujeme ho, přestože již neodráží způsob, jakým naše společnost funguje. Mezitím jsme změnili model, jakým na celém světě podnikáme, včetně České republiky, kde usilovně pracujeme na tom, abychom byli partnerem měst i taxikářů. V současné době v Praze přijímáme pouze řidiče s taxikářskou licencí, doplnil pro Lupu Uber.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 11. 2018 8:47

  Martin P.

  Bohužel na Švarc systém tam chybí podmínka ....na náklady a odpovědnost zaměstnavatele.... Náklady řidiče\dopravce nejsou hrazeny firmou Uber.....

 • 13. 11. 2018 12:36

  Martin P. (neregistrovaný)

  Kolik pak v ČR řidičů jezdi jako zaměstnanec Uberu a kolik pak samostatně osob výdělečně činných společnosti spolupracuje s Uberem.... Hmm :)

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).