Hlavní navigace

V Praze brzy začne jezdit 500 sdílených elektrických kol Freebike od Homeportu

29. 3. 2019

Sdílet

Freebike Autor: Jan Sedlák

Po růžových kolek Rekola a zelených elektrických koloběžkách Lime se v Praze objeví další bikesharingová služba. Od prvního dubna se v ulicích hlavního města objeví pětistovka elektrokol Freebike od společnosti Homeport, která už ve městě má několik tradičních kol provozovaných v rámci odstavných stojanů.

Také Freebike primárně počítá s jasně definovanými stanicemi, kde bude si kola půjčit a zaparkovat. Homeport tyto stanice pod domluvě s městskými částmi zprovozní v Praze 1 až 8 a také v Horních Počernicích. Pro vypůjčení bude třeba si nainstalovat mobilní aplikaci (pro iOS a Android), založit účet a následně načtení QR kódu umístěného na kole. Pozice kol je v aplikaci vidět na mapě.

Sdílená elektrokola bude možné využít ve dvou režimech. Bez zapnutého motoru je prvních deset minut jízdy zdarma a pak se účtuje koruna za minutu. V případě zapnutého elektromotoru se platí dvě koruny za minutu. Realizovat je možné zastávku, která vyjde na 50 haléřů za minutu (maximálně je možná hodina, při překročení je poplatek stovka). Pokud budete chtít zaparkovat mimo pevný stojan, naúčtuje se poplatek 25 korun. V červených zónách parkování není dovoleno vůbec.

Homeport systém Freebike provozoval také v Kladně, kde v letošním roce už nemá být v provozu. V Praze se o službu bude starat dvacet techniků.

Základní sdílená kola Homeport v Praze:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).