Hlavní navigace

V Praze začaly jezdit sdílené elektrické koloběžky Lime. Podívejte se, jak fungují

28. 9. 2018

Sdílet

Lime Autor: Jan Sedlák

V Praze dnes podle očekávání začala fungovat americká bikesharingová služba Lime, která prozatím v širším centru města rozmístila více než stovku elektrických koloběžek. Pro využívání je třeba si stáhnout mobilní aplikaci a zadat platební kartu.

Ke službě je možné se přihlásit pomocí telefonního čísla nebo přes facebookový účet. Následně se v aplikaci objeví mapa ukazující aktuální pozice jednotlivých koloběžek. Zvýrazněná je také oblast, kde Lime operuje.

V aplikaci je možné si zobrazit základní informace o každé koloběžce a během hledání si vozidlo z mobilu nechat prozvonit. Následně stačí namířit chytrý telefon na QR kód umístěný u řidítek a koloběžka se odemkne.

Před zahájením první jízdy je třeba odsouhlasit základní podmínky. Lime formálně vyžaduje helmu, věk 18 let a více, platný řidičský průkaz a jezdce žádá, aby nejezdili po chodnících a z kopce. Koloběžku by také měl využívat pouze jeden člověk.

Pak už je možné vyrazit. Na rozjezd je třeba se odpíchnout nohou a poté už jen přidávat „plyn“ malou páčkou na pravé části řídítek. Aplikace průběžně ukazuje pozici, dobu jízdy, vzdálenost a dojezd. Na hladkém povrchu se jede příjemně a koloběžka má dobré zrychlení. Problém ovšem nastává na typické pražské dlažbě, kde koloběžka výrazně drncá.

Po skončení jízdy stačí koloběžku postavit na „libovolné místo“ a v aplikaci ukončit jízdu a přístroj zamknout. Pořizuje se také fotografie pro případnou lepší identifikaci toho, kde je koloběžka zaparkovaná. Její pozice se také zaznamenává přes GPS.

Česká verze Lime má v současné době zajímavou chybu, která může vyděsit. Má jízda reálně stála 31 korun, což je i částka, která byla stržená z karty. Přehled ale ukazuje sumu 3100 korun. Poplatek za odemčení vozítka je 25 korun a každá ujetá minuta pak vyjde na dvě koruny.

Na to, jak jízda s Lime v Praze vypadá, se můžete podívat v přiložené galerii. Další informace pak naleznete v našem dřívějším článku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).