Hlavní navigace

V Praze oficiálně začnou jezdit elektrické koloběžky Lime, mají jich být stovky

22. 9. 2018

Sdílet

Lime Autor: Jan Sedlák

Americká bikesharingová společnost Lime oficiálně potvrdila dřívější zprávy o vstupu do Česka. V Praze začne od pátku 28. září nabízet elektrické koloběžky, které si lze vypůjčit přes mobilní aplikaci a zaparkovat je „kdekoliv“. „V Praze chceme zpřístupnit řádově stovky elektrických koloběžek,“ uvádí pro Lupu George Moreton, který vede české operace Lime.

Česká aplikace Lime bude v App Store a Google Play přístupná od pátku. Pro vypůjčení koloběžky do ní stačí zadat platební kartu a následně otevřít zámek skrze QR nebo číselný kód. Odemčení vozidla vyjde na 25 korun a každá ujetá minuta pak na dvě koruny. Pilotní provoz zdarma nebude, volné jízdy ovšem bude možné získat za doporučení aplikace známým.

Aplikace na mapě zobrazuje polohu jednotlivých koloběžek, které v sobě mají GPS. Jakmile se koloběžka zaparkuje, je zaznamenána její pozice. Pokud vozidlo nebudete moci najít, je možné ho skrze aplikaci prozvonit.

Elektrické koloběžky Lime startují v Praze:

Lime neuvádí, na kolik uživatelů chce v nejbližší době dosáhnout. Služba začne fungovat v širším centru Prahy s tím, že je ambicí ji případně rozšířit dále. Praha je součástí expanze americké společnosti po Evropě. Lime chce mít na starém kontinentu letos přítomnost v 25 velkých městech. Brno a další česká města prozatím na mapě nejsou.

Lime prozatím neuvádí, zda a kdy by do Česka přišel také se svými elektrickými koly – jejich zavedení se v Praze zvažuje.

Američané tento týden podepsali memorandum s pražským magistrátem, které bikesharingovým společnostem definuje základní povinnosti a zodpovědnost. Například aby fungovala infolinka, spolupráce s městskou policí a podobně. Praha na druhé straně bude tyto služby propagovat jako jednu z možností městské hromadné dopravy. Služby sdílené dopravy už se například začínají objevovat v aplikaci Moje Praha.

Lime aktuálně v Praze buduje své operace. Vedle Moretona zodpovědného za zdejší trh už firma najala šéfa operací a zaměřuje se na vybudování sítě takzvaných Nabíječů. Ti mají po ulicích sbírat e-koloběžky a nabíjet je. Lime jim za jedno nabití garantuje příjem 100 korun. Společnost také buduje síť partnerů, kteří se mají starat o servis či opravy. Částečně k tomu využije i své kapacity.

Lime už na investicích vybralo 467 milionů dolarů, peníze přidal i Uber (ten v Česku aktuálně expanduje s rozvozem jídla Uber Eats) nebo Google. Firma nedávno dosáhla milníku 10 milionů uskutečněných jízd.

Memorandum s Prahou vedle Lime či české služby Rekola podepsala také společnost HomePort. Ta chce od jara v hlavním městě nabídnout 500 svých elektrických kol Freebike. Plánovanou expanzi naopak odpískalo čínské ofo, které se z Prahy zcela stáhlo.

Elektrická kola Freebike se chystají do Prahy:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).