Hlavní navigace

V Praze vznikly další dva mezinárodní strategické dokumenty o bezpečnosti 5G

2. 12. 2021

Sdílet

Prague 5G Security Conference Autor: NÚKIB

V Praze tento týden vznikly další dva mezinárodní dokumenty týkající se bezpečnosti 5G sítí a moderních technologií. NÚKIB a Úřad vlády hostily další ročník The Prague 5G Security Conference. Mezi hosty byli například izraelský ministr komunikací Yoaz Hendel, koordinátor kybernetické bezpečnosti Indie Rajesh Pant nebo ředitel pro kybernetiku Výkonné kanceláře prezidenta USA Chris Inglis.

Akce přinesla dva dokumenty. Jeden se zabývá principy kolem diverzity dodavatelů v telekomunikacích a druhý kybernetickou bezpečností rozvíjejících se a disruptivních technologií. Oba byly vydány pod názvem The Prague Proposals (Pražské návrhy).

Stejně byl pojmenován dokument z roku 2019, kdy se v Praze řešila bezpečnost dodavatelů. Mířilo se zejména na Čínu a Huawei. Během loňského ročníku pak vznikl The Prague 5G Repository sbírající best practices v bezpečnosti 5G.

“Od svého založení pomohla tato konference prohloubit diskusi o bezpečnosti 5G sítí,” uvedl směrem k pražské akci Mircea Geoană, zástupce generálního tajemníka NATO.

Letošní první dokument (PDF) řešící bezpečnost dodavatelů mimo jiné uvádí, že “úspěšný přechod na 5G a další technologie vyžaduje rozmanitý a konkurenční trh, který zabrání závislosti na malém počtu dodavatelů, zejména těch, kteří jsou považováni za vysoce rizikové, nebo na jedné zemi v dodavatelském řetězci telekomunikačních technologií.” Vlády by například měly podporovat aktivity ve výzkumu a vývoji nebo OpenRAN.

Druhý dokument (PDF) se zabývá přicházejícími technologiemi, konkrétně umělou inteligencí, kvantovou komunikační infrastrukturou, big data advanced analytics, autonomními systémy a internetem věcí.

“Naše rostoucí závislost na informačních a komunikačních technologiích znamená, že se musíme pečlivě zabývat bezpečnostními aspekty,” upozornil končící ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Konference se odehrála za zavřenými dveřmi. Veřejné otevírací a závěrečné proslovy lze shlédnout v níže přiložených videích.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).