Hlavní navigace

V Praze vznikne jedno z osmi evropských center pro výzkum dezinformací

14. 5. 2021

Sdílet

EDMO Autor: Univerzita Karlova

Evropská komise podpořila vznik hubu Central European Digital Media Observatory (CEDMO). Projekt bude sídlit v Praze a stane se součástí sítě European Digital Media Observatory (EDMO). Výzkumníci budou v rámci projektu interdisciplinárně zkoumat problematiku dezinformací, včetně jejich detekce za pomoci AI, posilování digitální a mediální gramotnosti a rozvoj fact-checkingových platforem.

CEDMO povedou odborníci z Univerzity Karlovy a Českého vysokého učení technického, a bude jedním z osmi hubů v rámci celé EU. Jednotlivá centra budou hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku pro veřejné instituce.

„Role médií pro rozvoj svobody a demokracie se i v rámci pandemie ukazuje jako zcela nezastupitelná a jejich přerod v digitálním světě se ještě mnohem více urychlil. Věřím, že projekty jako CEDMO ukážou, že spojení toho nejlepšího může pomoci všem občanům EU,“ uvedla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která má v rámci svého portfolia na starosti právě mediální oblast.

Projekt do Prahy přivedla Univerzita Karlova, která bude koordinovat činnost výzkumníků z ČVUT a slovenského výzkumného Kempelenova inštitútu inteligentných technológií (KInIT), a dále francouzskou tiskovou agenturu AFP a polské partnery projektu. „Jsem pyšný, že jsme uspěli v soutěži více než 30 přihlášek jako třetí z osmi. Je to pro nás ocenění dlouhodobého propojení vynikajícího společenského výzkumu na Fakultě sociálních věd s technologickými obory,“ zdůrazňuje Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy.

CEDMO se má stát také základem pro vybudování Evropského centra excelence v AI, dezinformace totiž výzkumníci budou hledat i prostřednictvím umělé inteligence. „Je to první krok v naší cestě stát se celoevropským centrem AI, která bude chránit lidi, jejich bezpečí a práva. Již předloni jsme se, společně právě s Univerzitou Karlovou a také Masarykovou univerzitou zavázali, že vybudujeme Evropské centrum excelence v této oblasti. CEDMO je jedním z prvních úspěchů na této cestě, na který dále navážeme,“ říká Vojtěch Petráček, rektor ČVUT v Praze.

První dva roky provozu bude projekt hrazen z výzvy CEF Telecom 2020-EU-IA-0267 a podpoří jej také Národní plán obnovy ČR. Prostředky pokryjí spoluúčast českých členů konsorcia, do kterého vedle UK a ČVUT patří i fact-checkingová platforma Demagog.cz. Vědci vytvoří také CEDMO Index, který bude dlouhodobě zkoumat dopady dezinformací na českou populaci a média.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).