Hlavní navigace

Spekulant musel převést doménu “oprávněnému uživateli”

Bohumír Štědroň

O problematice domén bylo již na Lupě mnoho napsáno. Počínaje zajímavým sporem ohledně domény oskar.cz, přes klasické rozbory o doménách a autorském právu, až po dokonce trestně právní aspekty týkající se registrace domén spekulanty. Nejnovější soudní rozhodnutí však představuje v dosavadní doménové právní praxi značný průlom.

Úvodem tohoto článku si připomeňme, že přes různé snahy zákonodárců se registrace domén v zásadě řídí principem „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Správcem národní domény .cz je sdružení CZ.NIC, které zároveň vede databázi o doménových jménech (centrální registr). Samotných registrátorů, tedy subjektů oprávněných přistupovat k centrálnímu registru a provádět v databázi změny, je již celá řada.

V květnu 2003 Krajský soud v Brně vydal rozsudek ve věci Europress (žalobce) proti ONE.CZ ohledně držby (oprávněného užívání) domény tina.cz. Tento rozsudek je podle názoru autora bezesporu jedním z nejvýznamnějších rozsudků v oblasti Internetu, ne-li nejvýznamnějším vůbec, protože může výrazně změnit pohled na to, jak rozhodovat soudní pře o internetové domény (na to bylo např. poukázáno již i v Hospodářských novinách z 19. listopa­du 2003).

Tímto rozsudkem nařídil soud spekulantovi, aby:

  • se zdržel užívání doménového jména tina.cz,
  • aby předmětné doménové jméno (tina.cz) převedl na žalobce a
  • uhradil žalobci náklady řízení a náklady nařízeného předběžného opatření, a to ve výši v rozsudku soudem stanovené.

O co vlastně v daném sporu přesně šlo? Stručně řečeno, společnost Europress, která vydává časopis Tina, vysoudila doménu tina.cz. Soud tak v podstatě negoval do té doby platnou zásadu, že doména patří tomu, kdo si ji jako první zaregistruje. Právě na tuto zavedenou praxi se odvolávala společnost ONE.CZ (žalovaný), na niž byla doména zaregistrována. Zajímavé je, že ONE.CZ je zároveň i jedním z registrátorů domén. Dalším obranným argumentem žalovaného bylo tvrzení, že slovo Tina je pouze jedním z obecných jmen a že v České republice žije nejméně sto žen, které jej používají. Navíc tu působí desítky firem, jež mají toto slovo v názvu. Žalobce na druhou stranu zase tvrdil, že je oprávněným uživatelem označení „Tina“ chráněného ochranou známkou. Oba subjekty jsou účastníky hospodářské soutěže a neoprávněnou a spekulativní blokací poškozuje žalovaný žalobcova práva při využívání Internetu, jako významného komunikačního kanálu.

Marcom

Stěžejní pro celý spor bylo prokázat, že žalovaný je spekulantem, který si doménu zaregistroval s cílem získat neoprávněný prospěch, jehož by jinak v běžném obchodním styku nedosáhl. Toto se podařilo žalobci dokázat především s ohledem na skutečnost, že žalovaný si v minulosti nechal zaregistrovat i slovní spojení jako např. „ossz“, „ceska-posta“, „cesky-rozhlas“, tedy šlo o zjevnou kolizi se zkratkou státní orgánu sociálního zabezpečení či všeobecně známými společnostmi. Nemohlo se tedy jednat o pouhou náhodu, ale při výběru slova „tina“ plánoval žalovaný zjevně blokovat hospodářskou soutěž a parazitovat na pověsti jiných soutěžitelů (podnikatelů) a získat tím prospěch, kterého by jinak při podnikání nikdy nedosáhl.

Závěrem ještě podotýkám, že sdružení CZ.NIC v zájmu zvýšení informovanosti veřejnosti o problematice doménových jmen, resp. o rozhodování soudů České republiky týkajícím se doménových jmen, zveřejňuje soudní rozhodnutí ve věcech, v nichž je sdružení CZ.NIC účastníkem, nebo o kterých bylo sdružení soudem nebo některou ze stran sporu informováno. Jedná se ale jenom o předběžná opatření.

Anketa

Domníváte se, že rozhodnutí soudu bylo správné?

Našli jste v článku chybu?
14. 10. 2004 9:53
Karasek (neregistrovaný)
Myslim, ze tady jeste nikdo nenapsal, ze ONE.CZ vlastni v soucasne dobe kolem 500 domen pouze proto, aby vymahala z lidi penize za jejich pouzivani (zdoj whois server na whois.nic.cz). Rikejte si tomu volny obchod, ale ja tomu rikam pekne nechutna praktika. At se budete bavit s kymkoli, kdo trochu dela do Internetu, bude firmu ONE.CZ znat. Vlastni napriklad domenu www.e-banka.cz a jine ji podobne. Jakmile zjisti, ze se obevila sebemensi firmicka, ktera by se dala vydirat, hned vyuziva pril…
23. 1. 2004 4:31
měj jsem tu čest :-( (neregistrovaný)
Měl jsem kdysi čest s oběma pány "jednateli" One.cz. Fyzicky, pokud se jim podíváte do obličeje - s prominutím - cítíte levárnu. Vím o případech, kdy byli "hromadní registrátoři" ze strany CZ-NIC blokováni při pádu zajímavých domén, ale ONE mělo volnou cestu. Objevilo se i několik stížností, které pan Dohnal smetl ze stolu. Vím i o člověku, který si podal specielní žádost na doménové jméno, ale byl zablokován ze strany CZ-NIC a dostala přednost specielní žádost One.cz - šlo o…