Hlavní navigace

V problematickém updatu Windows 10 mazal data samotný operační systém

11. 10. 2018

Sdílet

Microsoft - Windows 10 - laptop - notebook Autor: Microsoft

V nešťastném updatu Windows 10, October 2018, který Microsoft několik dní po vydání pozastavil, mazal data uživatelů přímo samotný operační systém. Společnost o tom informuje na svém Windows blogu.

Microsoft si myslí, že již chybu bezpečně identifikoval a opravil, nový update je ale zatím pro jistotu přístupný jen vývojářům v rámci Windows Insider programu.

Windows 10 October 2018 Update version 1809 mazal podle Microsoftu uživatelská data ze složky Dokumenty pouze v poměrně specifickém scénáři. Uživatel musel splnit podmínku, že měl ukládání dokumentů nebo obrázků a fotek přesměrované z výchozího umístění (např. z C:\Users\user\Documents) pomocí funkce Known Folder Redirection (KFR), ale některá data se stále nalézala v původním adresáři.

Pokud si například uživatel přesměroval ukládání dokumentů z jeho umístění v uživatelském profilu na druhý disk, ale původní data zůstala ve staré lokaci, logika aktualizace smazala adresář (a jeho obsah) v původní lokaci, protože si myslela, že už není potřeba.

Druhý scénář, kdy k chybě mohlo dojít, se týkal situace, kdy uživatel využíval poměrně novou službu automatického ukládání dokumentů a obrázků na OneDrive. I zde byla smazána data z původní lokace na uživatelově počítači. Microsoft přislíbil, že nabídne možnost automatické obnovy smazaných dat, ale zároveň upozornil, že nemůže ručit za její výsledek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).