Hlavní navigace

V ústecké MHD lze nově platit jízdné bezkontaktně, jde na tom i ušetřit

19. 6. 2019

Sdílet

bezkontaktní validátor Ústí

Ústí nad Labem se připojilo mezi česká města, kde je možné v MHD využít elektronický odbavovací systém a bezhotovostní placení jízdného, navíc bez nutnosti jízdenky tisknout. Nákup jednorázové jízdenky bezkontaktní platební kartou přímo ve vozech zavádí ústecký dopravní podnik ve spolupráci s ČSOB a společnostmi Mastercard a Mikroelektronika.

Systém elektronického odbavení je od 18. června ve vozidlech ústecké městské hromadné dopravy ve zkušebním provozu. Cestujícím stačí při nástupu přiložit platební kartu k validátoru a tím zaplatit jízdné. Přiložit kartu k validátoru ale musí i při vystoupení z vozidla. Systém z obou vstupů vypočte výslednou nejvýhodnější cenu jízdného. Jednotlivé jízdné bude oproti stávající papírové variantě o desetinu levnější. Vyúčtování je k dispozici přes webové rozhraní  nebo na přepážce Zákaznického centra dopravního podniku.

Odbavovací systém je prvním z projektů, ke kterým se zavázaly společnosti Mastercard a Dopravní podnik města Ústí nad Labem a.s. loni v červnu uzavřením Memoranda o vzájemné spolupráci v oblasti dopravy v konceptu Smart Cities. Cílem memoranda je postupně zavést novou komplexní technologii odbavování cestujících v městské hromadné dopravě v Ústí, rozšířit využívání elektronických plateb a omezit používání papírových jízdních dokladů. S novým odbavovacím systémem není propojena pouze Lanovka, jízdenku na ni je možné koupit hotově, nebo platební kartou, ovšem klasickým způsobem.

„Ústí nad Labem se tímto projektem připojuje k Londýnu či Ostravě a pasažérům nabídne systém odpovídající zákaznické zkušenosti 21. století. Česko patří v platbách mezi nejinovativnější země, proto budeme rádi, když své karty bude i v MHD používat co nejvíce cestujících,“ říká manažerka rozvoje a obchodu společnosti Mastercard Zuzana Weissová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).