Hlavní navigace

Vedení Českého rozhlasu hájí plánované propouštění, posluchače prý neohrozí

22. 6. 2018

Sdílet

Český rozhlas - logo Autor: Český rozhlas

V reakci na otevřený dopis odborářů uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, že optimalizace počtu pracovních míst v Českém rozhlase je pečlivě naplánovaná tak, aby nijak neohrozila služby, které rozhlas poskytuje svým posluchačům. 

Českém rozhlase pracuje 1583 lidí. Snížení počtu pracovních míst o 120 není ničím, co by molo ohrozit chod Českého rozhlasu jako instituce či jeho vysílání a program. Pro odcházející zaměstnance má Český rozhlas připraveny v případě dohody dvě průměrné mzdy navíc nad rámec Zákoníku práce a Kolektivní smlouvy. Nabídne jim i odbornou pomoc při hledání nového uplatnění na trhu práce, uvádí se ve vyjádření vedení veřejnoprávního média.

Cílem optimalizace pracovních míst v Českém rozhlase by mělo být podle jeho autorů zvýšení efektivnosti práce a procesů. Ti dále zdůrazňují, že ekonomika Českého rozhlasu je stabilizovaná a rozhlas hospodaří s vyrovnaným rozpočtem. Byl to právě stávající management ČRo, který vymohl výjimku v zákoně o DPH, díky níž měl rozhlas letos ve svém rozpočtu k dispozici o desítky milionů korun navíc, upozorňuje dále Zavoral.

Dodal také, že vedení Českého rozhlasu bude usilovat o navýšení rozhlasového poplatku. Než bude Český rozhlas chtít zatížit českou veřejnost navýšením poplatku, chce jako řádný hospodář nejdříve hledat úspory uvnitř instituce v personálním i provozním rozpočtu. Debata o zvýšení rozhlasového poplatku však bude záležitostí minimálně měsíců a její výsledek je nejistý, což dokládá dlouhodobě chybějící politická vůle pro tento krok, vysvětluje Zavoral.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.