Hlavní navigace

Odboráři Českého rozhlasu se v otevřeném dopisu postavili proti propouštění

21. 6. 2018

Sdílet

Český rozhlas - logo Autor: Český rozhlas

Odborová organizace Českého rozhlasu a někteří další pracovníci a pracovnice veřejnoprávního média se rozhodli postavit proti rozhodnutí generální ředitele Reného Zavorala propustit nejméně stovku zaměstnanců Českého rozhlasu. Na mimořádné schůzi představili odboráři otevřený dopis, podle kterých nepříznivou finanční situaci Českého rozhlasu nezavinili zaměstnanci, kteří proto nemohou na překotné řešení situace doplatit ztrátou místa

Za vývoj finanční bilance nesou zodpovědnost představitelé managementů – minulých i současného. Přesto ještě při oznámení propouštění trval generální ředitel na tom, že nebude usilovat o zvýšení koncesionářských poplatků, píše se ve zmíněném vyjádření odborů.

Vedení ČRo chce zvýšit poplatky 

Na svém facebookovém profilu René Zavoral 13. června uvedl, že vládou schválená novela zákona o DPH znamená pro Český rozhlas propad v rozpočtu o 120 milionů korun. Pevně ale věřím, že v Poslanecké sněmovně bude prostor k diskusi o úpravách zákona. Mou snahou i snahou vedení Českého rozhlasu nyní bude zaměřit se na zvýšení rozhlasového poplatku, který od roku 2005 stagnuje a činí pouhých 45 korun, píše dále Zavoral.


Autor: Karel Choc

René Zavoral

Na tvrzení o nepříznivé finanční situaci rozhlasu zareagoval jeho mluvčí Jiří Hošna, který pro ČTK uvedl, že ekonomika Českého rozhlasu je stabilizovaná a hospodaří s vyrovnaným rozpočtem. Podle Hošny je hlavním důvodem pro propouštění budoucí valorizace mezd, která přidá peníze současným zaměstnancům a pomůže rozhlasu ve zvýšení konkurenceschopnosti na trhu práce. V citovaném vyjádření pro ČTK také Hošna odmítl, že by se jednalo o nesystémové propouštění.

Ovlivní propouštění úroveň programu?

Zástupci odborů jsou naopak přesvědčeni, že propuštění zaměstnanců na principu plošně stanovených kvót se negativně promítne do úrovně programu. Po takto masivním odchodu zaměstnanců nebude v žádném případě možné zachovat dosavadní rozsah a kvalitu služeb Českého rozhlasu, píši v uvedeném dopise. 

Požadují proto, aby vedení Českého rozhlasu od tohoto záměru ustoupilo a předložilo personální koncepci s návazností na koncepci rozvoje a programu celé instituce. Vedení Českého rozhlasu prosazuje masivní propouštění bez představy, jaké dopady to bude mít na úroveň programu, dodal ještě předseda Rady odborové základní organizace Jiří Hubička.

Pod dopis se podle sdělení odborářů za jednu hodinu podepsalo více než sto zaměstnanců. Iniciátoři dopisu předali jeho text vedení Českého rozhlasu a následně ho zaslali na vědomí Radě Českého rozhlasu, Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, Volebnímu výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Českomoravské konfederaci odborových svazů a ministerstvu kultury ČR.

Plánované propouštění by se mělo dotknout přibližně tří procent pracovních pozic ve všech útvarech rozhlasu a dalších pěti procent v úsecích, které dosud personální změny míjely. Personální náklady aktuálně činí necelých šedesát procent z rozpočtu veřejnoprávního média. Následné zvýšení platů má proběhnout ve dvou vlnách. Útvary, které postihne propouštění výrazněji, dostanou přidáno letos na podzim, plošné navýšení všech mezd by mělo nastat začátkem příštího roku. Průměrná mzda rozhlasových zaměstnanců loni činila necelých 38 tisíc korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).