Hlavní navigace

Velkoobchodní cena LTE dat je vysoká, ČTÚ hrozí operátorům odebráním licencí

20. 1. 2017

Sdílet

Aktualizováno: Doplněno vyjádření Vodafone

„Mobilní operátoři O2 a Vodafone stále neplní své přijaté závazky z aukce kmitočtů a mohou tak bránit virtuálním operátorům nabízet datové služby za přijatelné ceny,“ tvrdí Český telekomunikační úřad v tiskové zprávě a už podruhé vyzývá oba mobilní operátory k úpravě velkoobchodních cen v referenčních nabídkách. 

První výzvu z února loňského roku vyslyšel pouze operátor T-Mobile. Zbylí dva operátoři cenu dostatečně nesnížili a za neuposlechnutí výzvy jim byla ve správním řízení udělena pokuta v maximální možné výši 2 miliony korun.

Podle podmínek aukce kmitočtů musí být velkoobchodní cena nastavena tak, aby umožnila ziskové podnikání stejně efektivním virtuálním operátorům. "V současné době by se tak cena měla dostat na úroveň 0,10–0,15 Kč za 1 MB dat u mobilních služeb a cca 0,01 Kč za 1 MB dat u služeb fixního LTE. Aktuálně nabízí společnost O2 cenu za 1 MB dat ve výši 0,43 Kč a společnost Vodafone cenu v rozpětí od 0,29–0,51 Kč za 1 MB, a to v závislosti na objemu odebíraných mobilních služeb. Samostatnou cenu pro fixní LTE operátoři dosud nenabízí,

Regulátor dal operátorům na změny jeden měsíc. V případě, že by ani napodruhé výzvě nevyhověli, může ČTÚ sáhnout až k zahájení správního řízení o odebrání přídělu rádiových kmitočtů k provozování sítí LTE pro porušení podmínek aukce. Operátoři dostali výzvu včera. 

„ČTÚ změnil metodiku a na rozdíl od minulosti tentokrát postupoval z právního hlediska procesně správně.  O2 proto nyní připravuje odpovídající úpravy své velkoobchodní nabídky, které provedeme ve stanovené lhůtě,“ tvrdí mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Vodafone to vidí jinak. „Vodafone v plném rozsahu vyslyšel text výzvy ČTÚ z února loňského roku a příslušně upravil cenu za velkoobchodní přístup k LTE. Tvrzení úřadu, o tom, že Vodafone neplní podmínky loňské výzvy je nepravdivé, rozhodnutí ČTÚ není pravomocné. Vodafone se proti němu odvolal,“ dodává mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

Ceny dat se pomalu, ale jistě stávají předvolebním tématem. Podivovat se nad nimi letos začali jak vládní, tak opoziční politici. „Nynější stav je dlouhodobě neudržitelný. Jsem přesvědčený, že telekomunikační služby máme předražené. Nikdo mi nevysvětlí, proč není možné snížit ceny například za mobilní data, když to v jiných zemích jde,“ tvrdí Hospodářským novinám místopředseda sociální demokracie Jan Hamáček. Ministr financí k tomu dodává, že se cenami dat budou zabývat, protože na internetu stojí rozvoj naší ekonomiky. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).