Hlavní navigace

Operátoři nezlevnili LTE pro virtuály dost, ČTÚ si posvítí na jejich ceny

Jan Beránek

Do konce dubna měli operátoři, kteří uspěli v aukci kmitočtů pro LTE, snížit velkoobchodní ceny rychlého mobilního internetu. A stihli to. Každý ale po svém.

"Ceny zveřejněné jednotlivými operátory neumožňují požadovanou ekonomickou replikovatelnost jejich maloobchodních služeb. Proto předseda rady úřadu na počátku března vyzval všechny tři mobilní operátory k významné úpravě (snížení) velkoobchodních cen, především ceny za jednotku přenesených dat,“ komentoval v polovině dubna výzvu operátorům mluvčí úřadu Martin Drtina

A operátoři své velkoobchodní nabídky snížili. T-Mobile a Vodafone ale zlevnil jen v rámci množstevních slev. Podle ČTK se proto chce úřad pod vedením Jaromíra Nováka na nové nabídky podívat podrobněji. Výsledky analýzy by měly být podle Nováka na světě do prázdnin. 

Content 2017 Tip Kytary

Podle šéfa telekomunikačního úřadu je cena datového toku významnou součástí aukce kmitočtů a virtuální operátoři by měli mít možnost podnikat i v datových službách. A ačkoliv už LTE běží v Česku víc než rok, virtuálové zatím rychlá data nenabízejí. A to jich na tuzemském trhu působí kolem sedmdesátky. 

Kromě jednotkové ceny za megabajt dat se bude úřad rovněž zabývat dalšími obchodními podmínkami, jako jsou například měsíční náklady na provoz sim karty.

Našli jste v článku chybu?
6. 5. 2015 12:45
sagara (neregistrovaný)

Pokud operátor nabídne městu pro zaměstnance tři tarify: a) 1kč/měsíc - volání 0,30kč/min (s účtovnáním po sekundách), sms 0,30kč b) 150kč/měsíc - volání a sms neomezeně c) 200kč/měsíc - volání a sms neomezeně + 2GB internetu

.... a porovnám to s maloobchodní nabídkou? Kdyby operátoři nabídli to samé virtuálům, tarify jsou obecně někde jinde ... a o to jde. Jak má virtuál mít možnost získat zákazníky, když se takové nabídce nemůže ani zdaleka přiblížit? Kdo chce pár gb dat má u virtuálů smůlu a…

6. 5. 2015 9:49
Petr (neregistrovaný)

Vypadá to na příspěvek operátora. Rozhodně nepatřím mezi socky, ale pro lidi kteří nepotřebují neomezené tarify a nejsou hloupí, představují virtualové mnohem zajímavější řešení než nesmyslné tarify našich nenasytných operátorů. Zatím sice nejsem jejich klientem, stále ještě mám levnější kombinaci dat a volání, ale stačí jen malá změna ceny a budu jejich zákazníkem. Z principu se držím zásady nekupovat předraženou službu či výrobek.