Hlavní navigace

Velcí operátoři prodávají LTE příliš draze, ČTÚ je tlačí ke změně

17. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle regulátora mají O2, T-Mobile a Vodafone na zlevnění velkoobchodních cen rychlého připojení pro virtuální operátory čas do konce dubna.

Už rok je v provozu a nikdo z virtuálních operátorů zatím LTE nezkusil nabízet. A to jich je v tuzemsku víc než sedmdesát. Důvod? Podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) vysoké velkoobchodní ceny za rychlé připojení. 

„ČTÚ posuzoval tyto nabídky ve dvou fázích. Nejprve ověřoval, zda naplňují všechny požadavky na věcný obsah podle opatření obecné povahy. V závěru loňského roku vyzval všechny společnosti k odstranění zjištěných nedostatků,“ popisuje úřad ve své aktuální monitorovací zprávě.

Druhá fáze kontroly přinesla posuzování, jestli nabídky operátorů umožní „ekonomickou replikovatelnost služeb i dalším podnikatelům, kteří o velkoobchodní nabídku požádají.“

Content tip EARLY

A to podle ČTÚ neumožňují. „Ceny zveřejněné jednotlivými operátory neumožňují požadovanou ekonomickou replikovatelnost jejich maloobchodních služeb. Proto předseda rady úřadu na počátku března vyzval všechny tři mobilní operátory k významné úpravě (snížení) velkoobchodních cen, především ceny za jednotku přenesených dat,“ uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina. A to ideálně do konce dubna.

Podle operátorů ceny většinou vycházejí z konkrétních jednání s virtuálními operátory, připustili ale, že se zatím s nikým nedohodli. „Se zástupci ČTÚ o tom momentálně vedeme diskusi,“ komentuje Lukáš Hrabal z T-Mobile. „Komunikaci mezi námi a ČTÚ nechceme komentovat. Naši cenovou politiku a změny velkoobchodních a maloobchodních cen nekomentujeme a předem změny nesdělujeme. Ceny jsou nástrojem diferenciace a předmětem konkurenčního boje,“ uvedla pro ČTK mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).