Hlavní navigace

Velcí operátoři prodávají LTE příliš draze, ČTÚ je tlačí ke změně

Jan Beránek

Podle regulátora mají O2, T-Mobile a Vodafone na zlevnění velkoobchodních cen rychlého připojení pro virtuální operátory čas do konce dubna.

Už rok je v provozu a nikdo z virtuálních operátorů zatím LTE nezkusil nabízet. A to jich je v tuzemsku víc než sedmdesát. Důvod? Podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) vysoké velkoobchodní ceny za rychlé připojení. 

„ČTÚ posuzoval tyto nabídky ve dvou fázích. Nejprve ověřoval, zda naplňují všechny požadavky na věcný obsah podle opatření obecné povahy. V závěru loňského roku vyzval všechny společnosti k odstranění zjištěných nedostatků,“ popisuje úřad ve své aktuální monitorovací zprávě.

Druhá fáze kontroly přinesla posuzování, jestli nabídky operátorů umožní „ekonomickou replikovatelnost služeb i dalším podnikatelům, kteří o velkoobchodní nabídku požádají.“

Content 2017 - tip Footshop

A to podle ČTÚ neumožňují. „Ceny zveřejněné jednotlivými operátory neumožňují požadovanou ekonomickou replikovatelnost jejich maloobchodních služeb. Proto předseda rady úřadu na počátku března vyzval všechny tři mobilní operátory k významné úpravě (snížení) velkoobchodních cen, především ceny za jednotku přenesených dat,“ uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina. A to ideálně do konce dubna.

Podle operátorů ceny většinou vycházejí z konkrétních jednání s virtuálními operátory, připustili ale, že se zatím s nikým nedohodli. „Se zástupci ČTÚ o tom momentálně vedeme diskusi,“ komentuje Lukáš Hrabal z T-Mobile. „Komunikaci mezi námi a ČTÚ nechceme komentovat. Naši cenovou politiku a změny velkoobchodních a maloobchodních cen nekomentujeme a předem změny nesdělujeme. Ceny jsou nástrojem diferenciace a předmětem konkurenčního boje,“ uvedla pro ČTK mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová

Našli jste v článku chybu?
17. 4. 2015 12:39

Přesně, nevím co to plácají, že virtuálové LTE nanabízí - třeba Odorik ano, viz jejich ceník - také za příplatek 10 Kč měsíčně. Jen ceny za ty datové objemy jsou všude nic moc - ale to celkem nezávisle na tom, jestli to člověk protáhne přes 4G nebo 3G (nebo něco ještě horšího).

18. 4. 2015 20:15
Jan (neregistrovaný)

Přesněji řečeno není ani přeprodejce -- Mobil CZ je jen označení služby - smlouvu uzavíráte přímo s T-Mobile Czech Republic a.s