Hlavní navigace

Video: Konec legendárních stožárů. Vysílač Topolná byl odstřelen

28. 7. 2022

Sdílet

Ve čtvrtek dopoledne byl řízeně odstřelen nepoužívaný vysílač Topolná. Stožáry do konce minulého roku šířily signál Radiožurnálu na dlouhé vlně, pak pro ně nebylo žádné využití. Objevily se snahy prohlásit vysílač za technickou památku, ale ani ty nebyly nakonec úspěšné. 

„Obec Topolná chtěla vysílače jako památku zachovat, o stržení nic nevěděla,“ informoval na Twitteru redaktor Českého rozhlasu Tomáš Fránek. „Pro místní a celé Slovácko je to den plný emocí. Vysílače byly 60 let dominantou krajiny,“ napsal redaktor České televize Josef Kvasnička.

„Do poslední chvíle jsme doufali, že bude cesta nějakého zpamátnění, i když jsme věděli, že cesta k tomu je především finančně a technicky složitá. Ale tohle přišlo dost náhle,“ řekl Českému rozhlasu starosta Topolné Ladislav Botek.

Údržba nevyužívaného vysílače by byla značně nákladná. Podle České televize by jenom výměna lan ke stožárům stála 40 milionů korun. Majitelem vysílače byly České radiokomunikace.

Senátní výbor pro obranu a bezpečnost začátkem května vyzval vládu, aby zvážila využití vysílačů při mimořádných událostech. „Analogové rozhlasové vysílání může být efektivním záložním řešením pro komunikaci mezi státem a občany v případě mimořádné bezpečnostní situace,“ prohlásili tehdy senátoři.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).