Hlavní navigace

Vítěz soutěže IT SPY pomáhá rozumět nepředpřipraveným datům

16. 12. 2020

Sdílet

Šimon Mandlík, vítěz soutěže IT SPY Autor: Tisková zpráva, IT SPY

Jedenáctý ročník soutěže IT SPY vyhrála diplomová práce Šimona Mandlíka z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, která pomáhá umělé inteligenci zpracovat velké množství nepředpřipravených dat. Práce zvítězila mezi 1 400 přihlášenými diplomovými pracemi z České republiky a Slovenska.

Vítězná práce s názvem Mapování internetu – Modelování interakcí entit v komplexních heterogenních sítích, má podle organizátorů soutěže potenciál „skokově zlepšit efektivitu umělé inteligence ve zcela konkrétních odvětvích.“ Konkrétně má technologie potenciál zlepšit a zrychlit aktualizace bezpečnostních softwarů. Mandlík svůj framework otestoval ve spolupráci se společnostmi Cisco a Avast. 

„Velké firmy dnes vlastní obrovské objemy dat, která mnohdy patří k tomu nejcennějšímu v jejich vlastnictví. To, že zpracování některých datových zdrojů je velmi obtížné, a tak k němu vůbec nedochází, je ohromnou promarněnou příležitostí,“ řekl Mandlík. 

Praktické využití jeho technologie prý vypadá tak, že pokud se objeví nový malware, stačí v jeho programu spustit skript, ten projde dostupná data a natrénuje nový model pro detekci. Výsledkem jsou pak přesnější návrhy pro aktualizace bezpečnostního softwaru.

Na druhém místě se v letošním ročníku soutěže IT SPY umístil Juraj Síč z Fakulty informatiky na Masarykově univerzitě v Brně. Síč vytvořil aplikaci, která umí zefektivnit proces návrhu kombinačních obvodů, které jsou základem pro stavbu elektroniky v procesorech nebo grafických kartách. 

Třetí místo obsadil Patrik Bak z Přírodovědecké fakulty UPJŠ v Košicích. Podařilo se mu vyvinout první software na světě, který umí generovat dostatečně náročné a zajímavé geometrické úlohy na to, aby je bylo možné použít na matematických olympiádách.

Soutěž IT SPY je oficiální klání českých a slovenských univerzit o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a informačních technologií. Letos se uskutečnila již jedenáctým rokem. Výherce letos vybrala devatenáctičlenná porota složená ze zástupců akademické sféry a byznysu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).