Hlavní navigace

Vláda schválila Národní plán rozvoje sítí s velmi vysokou kapacitou, půjde čerpat dotace

2. 3. 2021

Sdílet

Ministerstvo průmyslu a obchodu Autor: Wikimedia

Vláda tento týden schválila dokument označovaný jako Národní plán rozvoje sítí s velmi vysokou kapacitou, který vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Plán má podle ministerstva mimo jiné umožnit realizaci “evropské politiky gigabitové společnosti” a řešit “strukturální změny venkova”. Je také podmínkou pro investice do digitální infrastruktury z fondů kohezní politiky Evropské unie.

“Po měsících příprav a odborných diskuzí a vypořádání připomínek by po schválení vládou mělo Česko získat materiál, jehož existence je základní podmínkou podle návrhu evropské legislativy k fondům EU pro nové programovací období 2021–2027. Evropská komise se poučila z minulosti a pro čerpání finančních prostředků z EU fondů požaduje napřed plán, který má obsahovat analýzu stávajícího stavu, slabých míst i cíle podpory,” shrnul nedávno ve svém textu na Lupě Jaromír Novák.

Sítě s vysokou kapacitou jsou pak definovány takto: “Síť elektronických komunikací, která zcela sestává z optických prvků přinejmenším do rozvodného bodu v obslužném místě, nebo síť elektronických komunikací, která je schopna za obvyklých podmínek v době špičky dosahovat podobné výkonnosti, pokud jde o dostupnou šířku pásma pro downlink a uplink, odolnost, parametry související s chybovostí a latenci včetně kolísání těchto parametrů. Výkonnost sítě lze považovat za podobnou bez ohledu na to, zda se vnímání ze strany koncového uživatele liší kvůli odlišným vlastnostem vyplývajícím z podstaty média, kterým je síť nakonec spojena s koncovým bodem sítě.”

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).