Hlavní navigace

Vláda schválila pravidelný příspěvek Česka pro Mezinárodní telekomunikační unii

27. 7. 2018

Sdílet

ITU

Česká vláda na jednom z posledních zasedání odsouhlasila pravidelný roční příspěvek do Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) sídlící v Ženevě, která je součástí OSN.

Jde v podstatě o formální záležitost, Česko na chod unie přispívá dlouhodobě. K ITU se ještě jako Československo připojilo už v roce 1920.

Oprava: Nejde o schválení pravidelného příspěvku, ale o jednorázovou platbu 100 tisíc dolarů (asi 2,1 milionu korun) z rozpočtu ministerstva průmyslu a obchodu. Má zajistit zvýšení prestiže Česka v ITU a také jako součást propagace zvolení České republika do Rady ITU. Více zde.

Naše země do společného rozpočtu organizace, která například koordinuje správu rádiového spektra nebo pomáhá v nastavování telekomunikačních standardů, pravidelně posílá 318 000 švýcarských franků ročně, tedy něco přes 7 milionů korun.

Mezi členy ITU je dnes 193 zemí a přes 800 dalších organizací včetně soukromých firem a akademického sektoru. Členové pomocí poplatků přispívají do ročního rozpočtu ITU asi 70 procenty. V roce 2016 to bylo 123 milionů švýcarských franků z celkového rozpočtu 175 milionů. Samotné státy se podílejí 61 procenty.

Vedle členských poplatků peníze proudí například z dobrovolných příspěvků na specifické projekty, prodeje publikací nebo poplatků.

Dvěma největšími státními přispěvateli ITU jsou Japonsko a USA následované Německem, Francií a Čínou. Mezi největší plátce pak patří ještě Itálie, Rusko, Austrálie, Kanada, Saúdská Arábie, Indie, Jižní Korea, Švýcarsko a Velká Británie. Mezi firemními přispěvateli pak často figurují velcí operátoři a hardwaroví výrobci typu Qualcomm, Cisco či Huawei.

Česko v ITU zastupují ministerstvo průmyslu a obchodu, Český telekomunikační úřad, Národní bezpečnostní úřad a také ČVUT.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.