Hlavní navigace

Doplněno: Facebook postihl rozsáhlý výpadek, v Česku to přetížilo část sítě Vodafone

4. 10. 2021

Sdílet

Facebook - mobilní aplikace - smartphone Autor: Depositphotos

AKTUALIZACE 7:00 – Služby Facebooku začaly opět fungovat po asi šesti hodinách výpadku, tedy kolem půl jedné v noci na úterý. Postupné nabíhání služeb může ještě pro některé uživatel znamenat dílčí problémy. Facebook se za výpadek omluvil.


Autor: screenshot, Lupa.cz

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg oznámil obvnovení služeb na svém facebookovém profilu

Příčinou výpadku byla podle oficiálního zdůvodnění chyba při konfiguraci serverů. „Změny konfigurace na páteřních routerech, které koordinují síťový provoz mezi našimi datovými centry, způsobily problémy, které tuto komunikaci přerušily. Toto narušení síťového provozu mělo kaskádový efekt na komunikaci našich datových center, čímž naše služby přestzaly fungovat,“ popisuje stručně Facebook. Uživatelská data nebyla podle vyjádření během výpadku kompromitována.

PŮVODNÍ ZPRÁVA:

Čeští uživatelé hlásí zhruba od 18 hodin potíže s internetovým připojením a dalšími službami operátora Vodafone. Souběžně jsou nejen na našem území nedostupné platformy Facebook, Instagram a WhatsApp.

„Opravdu máme potíže s připojením, které už řešíme,“ potvrdil kolem půl sedmé Vodafone na Twitteru. Problémy se podle hlášení uživatelů objevily přinejmenším na území hlavního města a v Brně, a to i v síti bývalého UPC. Operátorovi nefungoval ani web, do provozu byl uveden kolem osmé večer.

„V důsledku globálního výpadku Facebooku došlo k sekundárnímu přetížení některých částí naší fixní sítě. Technici už nasadili náhradní řešení, všechny části naší pevné síti jsou navzdory přetrvávajícímu masivnímu výpadku Facebooku plně funkční,“ sdělil na dotaz serveru Lupa.cz tiskový mluvčí Vodafone Ondřej Luštinec v 19:53. Uživatelé Twitteru však upozorňují, že ani poté nebylo připojení funkční. Operátor radí restartovat modem tak, že bude alespoň na minutu vypnutý, a pak ho znovu zapnout. 

Dříve firma na Twitteru informovala, že technici odhadli čas opětovného zprovoznění služeb na 22:30 hod. 

Výpadek české sítě Vodafone se časově kryl s nedostupností služeb od Facebooku. Instagram, Facebook ani WhatsApp nefungovaly ani po osmé večer.  “Jsme si vědomi, že někteří lidé mají problémy s přístupem k našim aplikacím a produktům. Pracujeme na tom, aby se vše co nejrychleji vrátilo do normálu, a omlouváme se za případné nepříjemnosti,” potvrdila společnost Facebook prostřednictvím svého twitterového účtu v 18:22.

Server The Verge napsal, že potíže s dostupností Facebooku souvisí s chybnou DNS konfigurací.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).