Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně letos v září otevře studijním program zaměřený na čipy a polovodiče. Program bude bakalářský a magisterský a bude mít kapacitu až sto studujících. Do prvního ročníku se lze hlásid do 31. března.
Tato akce souvisí to s ambicemi České republiky hrát větší roli v tomto důležitém oboru. Ambice jsou reprezentovány například expanzí výroby Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm za 44 miliard, vývojem procesorových jader v Codasipu, otevřením tchajwanského centra pro návrh moderních čipů nebo národní polovodičovou strategií. Dění v tuzemském čipovém průmyslu za poslední rok jsme shrnuli zde.
Program dostal jméno Návrh čipů a moderní polovodičové technologie a vychází z již existujícího programu Mikroelektronika a technologie. Vyučuje se desítky let a podle VUT ho bylo třeba inovovat. Ponechala se kostra v podobě povinných všeobecných předmětů, ale odborné byly doplněny a inovovány.
Do výuky se zapojí další fakulty VUT jako Fakulta strojního inženýrství nebo Fakulta informačních technologií.
Dále se připojí partneři z řad firem, aby byla co největší přenositelnost do praxe. Zapojí se třeba Onsemi, Codasip nebo Thermo Fisher Scientific (elektronové mikroskopy používané při návrhu a výrobě čipů).
“Návrh polovodičových čipů zahrnuje celý řetězec od návrhu obvodů přes výrobní procesy po testování, pouzdření, osazování desky. Absolvent bakalářského studia by měl celý tento řetězec znát a vědět, zda například jeho návrh schematického zapojení půjde vůbec vyrobit nebo kde by dál v tom výrobním řetězci mohly být problémy,” shrnul Vilém Kledrowetz z Ústavu mikroelektroniky FEKT VUT s tím, že magisterské studium půjde do větších detailů.