Hlavní navigace

Výrobce levných bezpečnostních kamer Wyze potvrdil únik dat 2,4 milionu uživatelů

30. 12. 2019

Sdílet

Americký startup Wyze Labs na sebe původně poutal pozornost hlavně tím, že nabídl technologii pro rozpoznávání lidí od zvířat v kamerách s cenou v přepočtu kolem pětiset korun. Nyní ale poutá mediální pozornost z méně lichotivého důvodu, unikla mu osobní data téměř 2,5 milionu uživatelů.

Podle bezpečnostní společnosti Twelve Security, která na únik dat upozornila, bylo únikem zasaženo více než 2,4 milionu zákazníků Wyze. Mezi 4. a 26. prosincem bylo možné z firemní databáze, kterou její zaměstnanec nechal během migrace volně přístupnou z internetu, získat e-maily uživatelů, kteří si kamery Wyze pořídili a připojili ke svým domovům i těch, kdo sdíleli přístup ke kamerám s někým dalším.

Kromě e-mailu se bylo možné dozvědět také počet kamer v domácnosti, uživatelské názvy kamer i konkrétní modely a verze nainstalovaného firmware. Nechyběla ale ani WiFi SSID, mapa domácí podsítě a další technické detaily včetně API tokenů pro přístup k uživatelskému účtu z Android a iOS zařízení, nebo Alexa tokeny pro sítě, kde uživatelé využívají Alexu pro ovládání kamer. Jako perličku pak bylo možné stáhnout i tělesné údaje (výšku, hmotnost, pohlaví, hustotu kostí, denní příjem bílkovin) vybrané podskupiny uživatelů.

Wyze v komentáři k uniku prohlásila, že neunikla žádná uživatelská hesla, ani finanční údaje jejich zákazníků.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).