Hlavní navigace

Vysílací rada napomenula Českou televizi za "manželství pro všechny"

23. 12. 2021

Sdílet

Česká televize, ČT, ilustrační foto Autor: Česká televize

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vytkla České televizi, jakým způsobem informovala o manželstvích stejnopohlavních párů. Rozhodla o tom po projednání stížnosti na březnový příspěvek v Událostech, kterou jí poslala Aliance pro rodinu. Veřejnoprávní televize obdrží formální upozornění na porušení zákona. 

Česká televize reportáž odvysílala 14. března 2021 pod názvem Novela občanského zákoníku (začíná přibližně ve 40. minutě). „Při popisu tématu z redakční pozice byl použit termín ‚manželství pro všechny‘, což je výraz nastolený v diskurzu iniciativou ‚Jsme fér‘, která se ve sporu aktivně angažuje na jedné názorové straně a jde tedy o termín emočně záměrně přednastavený z pozice jedné názorové strany, jeho použití je v rozporu s potřebou nezaujatého věcného popisu problému,  neboť již automaticky pocitově navádí diváka k přijetí jednoho a odmítnutí druhého názoru,“ tvrdí vysílací rada.

Úřadu také vadí, že se diváci v reportáži dozvěděli o petici na podporu stejnopohlavních manželství, kterou v té době podepsalo na 140 tisíc lidí, ale ne o konkurenční petici na podporu ústavního zakotvení manželství jako svazku muže a ženy. Tu podpořilo přes 100 tisíc signatářů. Prostor k vyjádření dostal Czeslaw Walek z iniciativy Jsme fér a další dva gayové, zatímco zastáncům oponentního názoru „nebyl poskytnut odpovídající prostor“.


Autor: Česká televize

Zpravodajství ČT (ilustrační foto)

Další výtka směřuje k formulaci, že definici manželství jako svazku muže a ženy chtějí v Listině základních práv a svobod „zakotvit poslanci KDU-ČSL“. Podle vysílací rady mělo být uvedeno, že jsou spolupředkladateli návrhu i poslanci z jiných politických subjektů.

„Takovýmto zpracováním reportáže se provozovatel dopustil porušení povinnosti zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti. Rada stanovuje lhůtu k nápravě 7 dní ode dne doručení tohoto upozornění,“ konstatovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Jana Jochová z Aliance pro rodinu poslala stížnost kvůli stejné reportáži rovněž Radě České televize. Ta se jí zabývala už v červenci. Předseda Rady ČT Pavel Matocha tehdy charakterizoval reportáž jako tendenční a v rozporu s Kodexem České televize. „Z celkového vyznění reportáže je jasně patrné stranění v prospěch kampaně za legalizaci stejnopohlavních manželství. Význam vaší výtky umocňuje skutečnost, že k podobnému zkreslení skutečnosti ve vysílání České televize ve prospěch stejné kampaně došlo i v loňském roce,“ uvedla Rada České televize v odpovědi Janě Jochové. Navržené odpovědi na stížnosti tehdy podpořilo osm radních, jeden se zdržel.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).