Nová metoda rozšířené reality, kterou vyvinuli výzkumníci z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně, umožňuje při focení zobrazit řadu informací o okolí fotografa, a dokonce ho pomocí virtuální reality přenést zpět na místo pořízení snímku. Na vývoji spolupracoval i Adobe Research a odborníci nástroj představili na konferenci ECCV. Nyní čekají na udělení patentu.
„Náš software umí zpřesnit pozici a orientaci kamery v prostředí outdooru. V mobilní aplikaci pak nabídne prostřednictvím rozšířené reality různé informace o okolí – názvy řek a hor, vrstevnice nebo třeba vzdálenost k horské chatě. Zkrátka dokáže zobrazit jakoukoliv topografickou informaci v reálném terénu,“ říká vedoucí výzkumné skupiny CPhoto@FIT Martin Čadík.
Mobil z obrázku detekuje významné body v krajině, jako obrysy kopců, řek nebo lesů, které pak pomocí neuronové sítě porovná s terénními modely. V kombinaci s GPS pak nástroj dokáže určit polohu kamery na metry přesně. Zároveň uživateli zobrazí informace jako názvy kopců, turistické trasy v okolí nebo vrstevnice. Software počítá i se změnami ročních období.
Kromě poskytnutí užitečných informací přímo v terénu umí nástroj i pomoci při úpravě fotografií doma na počítači. „Uživatelům umožní třeba zaostřit na jiný vrchol, přidat stíny nebo změnit osvětlení fotky. Software také dokáže zasadit pořízenou fotografii přímo do terénu a může pak ve virtuální realitě vrátit fotografa přímo na místo, odkud byl snímek pořízen,“ stojí v tiskové zprávě, ve které VUT informovalo o novém nástroji.
V dalším výzkumu chtějí vědci vylepšit nástroj tak, aby hrubý odhad polohy zvládl i bez GPS, a to jen za pomoci neuronové sítě a terénních modelů.