Hlavní navigace

Telecom prodává Kvantum a Svět namodro

31. 10. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zkazky o prodeji Světa namodro se na českém Internetu objevily již v pátek. Některé seriózní, jiné ironické. Důvodem této ironie byla zejména informace o ceně jeden milion korun, kterou si Český Telecom za Svět namodro představuje. Ovšem Český Telecom neprodává pouze Svět namodro. Vypadá to na Imaginet rozpuštěný a vypuštěný.

FilmWEB, Gameport či Naruby je pouze neúplný výčet internetových titulů, které jsou součástí divize Imaginet společnosti Český Telecom, jež je má v úmyslu prodat. Jedničkou na tomto seznamu je bezpochyby Svět namodro, jeden z nejstarších českých zpravodajských serverů. Důvodem je podle vedoucího projektu Radka Hromuško, že: „Svět namodro se, podle nově přijaté koncepce Quick.cz, obsahově nehodí do nového profilu portálu Quick.“ Alespoň tak to formuloval v úterý 29. října v (mini)rozhovoru na serveru Technet. Ke stejnému článku se připojila i anketa, zda je Svět namodro za jeden milion korun možno prodat. Hlasovalo sice pouze 23 čtenářů, ale 56,52 procent říká: „Rozhodně ne.“

Svět namodro byl bytostně spjat s osobou Daniela Dočekala. Stejná antropologická závislost se objevovala i u jiných zpravodajských serverů, většina z nich se z ní však dokázala na rozdíl od Světa namodro vymanit. Původně vycházel jako technologická příloha deníku Neviditelný pes Ondřeje Neffa, aby se posléze stal součástí mediální agentury M.I.A. V únoru roku 2000 koupil 100procentní podíl v M.I.A. Český Telecom za blíže nespecifikovanou částku. Svět namodro nejprve prošel transformací z IT periodika na širokospektrální médium a následně z širokospektrál­ního média na IT periodikum. K 1. říjnu byl z Českého Telecomu Daniel Dočekal odejit a nad budoucností Světa namodro se začaly vznášet otazníky.

Stanovisko Českého Telecomu je, že není k čemu zaujímat stanovisko, protože ačkoli je všude informace brána jako hotová věc, Český Telecom ji oficiálně neoznámil. O prodeji se dle mluvčí Imaginetu Jany Voňavkové zatím uvažuje. Důvodem je, že vedení Imaginetu dospělo k poznání, že portál má být tvořen službami a nikoli obsahem. Do jaké míry je či není toto poznání správné, by bylo námětem na samostatný článek. Příčinou současného stavu je internetová horečka, která začala nákupem M.I.A. v okamžiku, kdy internetová horečka ve světě skončila, či spíše byla skončena pádem technologické burzy. V Českém Telecomu ji uzavřelo až odejití ředitele Imaginetu Freda Ledbettera o dva roky později…

Názor Daniela Dočekala zní, že Český Telecom je telekomunikační firma a v oblasti Internetu nedokáže podnikat, resp. čím více se vzdaluje od drátů, tím hůře. I když je asi správné poznamenat, že pod taktovkou Daniela Dočekala se obsahové části Imaginetu rovněž dvakrát nedařilo. Původně se objevovaly spekulace, že Svět namodro by mohla koupit společnost Economia OnLine vydávající zpravodajský server iHNed, pro kterou dělá DigiWeb, ovšem cenu jeden milion korun označil Daniel Dočekal za šílenou a sám by byl údajně za Svět namodro ochoten zaplatit 50 tisíc korun. Je navíc otázka, jak to všechno dopadne, protože 30. listopadu by měl být Český Telecom prodán konsorciu Deutsche Bank a TDC.

MIF22_Early

Dle mého názoru Svět namodro za jeden milion korun rovněž nestojí, uvážíme-li, co vlastně kupujeme. Internetové periodikum se skládá z archivu, čtenářů, inzerce a značky. Archiv Světa namodro je nepoužitelný, protože není kvalitní ani systematický a svoji hodnotu může mít pouze pro Daniela Dočekala nebo s Danielem Dočekalem. Tvrdí-li Radek Hromuško, že je schopen udržet vyrovnaný rozpočet, je tomu tak možná v okamžiku, kdy se nachází v područí M.I.A. Jakmile by se vydal na sólovou dráhu, bylo by nejspíše všechno jinak. Značka Světa namodro má hodnotu spíše komunitní než obchodní, takže zbývá oněch čtyři a půl tisíce unikátních návštěvníků, kteří na Svět namodro denně zabrowsí. Je to věc názoru.

Jak již bylo v úvodu naznačeno, Svět namodro není jediným statkem, který Český Telecom hodlá (či spíše má v úmyslu) zpeněžit. Vyjma výše zmíněných je to systém výměnné reklamy Kvantum spadající pod M.I.A. Jana Voňavková věc odmítla komentovat, ale marketingový manažer M.I.A. Daniel Nohel to potvrdil. Cena zatím není známa, třebaže se objevila spekulace, že Český Telecom nabídl Kvantum Atlasu za 1,5 milionu impresí. Ředitel Atlasu Pavel Sodomka řekl, že jednání dosud neproběhlo. Zajímavou otázkou v tomto kontextu rovněž je, co bude s M.I.A. jako celkem, protože neustále generuje ztrátu, která se měsíc za měsícem prohlubuje.

Má Svět namodro cenu jeden milion korun?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]