W3C štěpí zásadní spor o DRM v prohlížečích, může změnit fungování webu

13. 2. 2017

Sdílet

Server Ars Technica vydal dlouhý článek o sporu, který podle něj hrozí změnit fungování WWW k nepoznání. Odehrává se uvnitř organizace World Wide Web Consortium (W3C), která vydává standardy pro World Wide Web. Členy konsorcia jsou zástupci různých organizací a jeho předsedou otec WWW Tim Berners-Lee.

WWW byl odjakživa otevřený systém. To by se teď mohlo oficiálně změnit. Do standardů se totiž mají dostat Encrypted Media Extensions (EME), což je API umožňující v prohlížeči přehrávat obsah chráněný protipirátskou ochranou (Digital Rights Management, DRM).

Zastánci myšlenky argumentují podporou videoslužeb, nabízejících streamované video. Jako první začal DRM chráněné video na podporovaných zařízeních a v podporovaných prohlížečích streamovat Netflix. A nezávisle na W3C už podporu EME zavedly všechny největší prohlížeče – Chrome, Internet Explorer (i Edge), Safari i Firefox.

Kritici namítají, že se oficiální standardizací EME do prohlížečů dostane proprietární software, který se v počítačích spouští, aniž by nad ním měl uživatel kontrolu. Uzavřený kód navíc nebude možné auditovat z hlediska bezpečnosti – jakékoli narušení DRM je v mnoha zemích považováno za zločin. Prohlížeče by tak obsahovaly neprůhledný „blackbox“, který by byl možným nástrojem pro útoky.

Celý článek (v angličtině) si můžete přečíst na webu Ars Technica.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).