Hlavní navigace

DRM

W3C štěpí zásadní spor o DRM v prohlížečích, může změnit fungování webu

Server Ars Technica vydal dlouhý článek o sporu, který podle něj hrozí změnit fungování WWW k nepoznání. Odehrává se uvnitř organizace World Wide Web Consortium (W3C), která vydává standardy pro World Wide Web. Členy konsorcia jsou zástupci různých…

David Slížek

13. 2. 2017 18:17
| 1

Firefox 38 podporuje DRM z HTML 5, dešifrovací modul dodává Adobe

Na první pohled zaujme hlavně od základu nová podoba nastavení, ale Firefox 38 přináší i zajímavé technické novinky. Co vše je nového? A co se chystá?

Jiří Macich ml.

16. 5. 2015 4:43
| 7

Adobe zajímá, co právě čtete a na kolikáté stránce jste

Aktuální verze softwarové čtečky Digital Editions zjišťuje, co, kdy a kde právě čtete, a kdy to budete mít dočtené. Navíc tyto informace posílá na své servery.

Jan Kovalík

9. 10. 2014 16:24

Voyo mění Silverlight za technologii Widevine, kompatibilita se zhorší

Video-on-demand služba Voyo již nebude ve svém webovém rozhraní používat Silverlight. Předplatitelé si musí nainstalovat nový plug-in, který není dostupný zdaleka všem.

Jiří Macich ml.

27. 7. 2014 20:55

YouTube opouští Flash v dalších dvou předních webových prohlížečích

Přehrávač videí na bázi HTML 5 je nyní automaticky upřednostňován v prohlížečích Google Chrome a Internet Explorer. Na podzim se k nim přidá Mozilla Firefox. Flash začíná hrát druhé housle.

Jiří Macich ml.

19. 7. 2014 18:21
| 5

Mozilla akceptuje DRM v HTML 5

Mozilla sice nadále z principu nesouhlasí s rozšiřováním HTML 5 o DRM, ale její prohlížeč Firefox jej bude z pragmatických důvodů podporovat alespoň nepřímo. Technologii dodá Adobe.

Jiří Macich ml.

17. 5. 2014 14:43
| 5
Rozhovor

Roman Sviták (Grada): E-knihy nevymysleli nakladatelé. Věřím, že se jednou budou i vyplácet

Nakladatelství Grada prodalo meziročně více než dvojnásobek e-knih. „Máme největší tuzemskou databázi e-knih. Bereme to jako investici do budoucna,“ říká šéf firmy Roman Sviták.

Martin Vyleťal

15. 1. 2014 6:30

Stížnosti na Voyo.cz pro Android se množí

Vedle nestability aplikace Voyo.cz pro Android vlnu negativních ohlasů zvedají ochranné prvky, který neumožní přehrát obsah ani těm, kteří si za něj řádně zaplatili.

Jiří Macich ml.

30. 6. 2013 23:21

Aplikace Voyo.cz pro Android vykročila levou nohou

S ročním zpožděním konečně vyšla aplikace Voyo.cz pro Android. Od zařízení však vyžaduje podporu DRM technologie Widevine. Uživatelé si navíc stěžují na nestabilitu a další neduhy.

Jiří Macich ml.

20. 6. 2013 22:35
| 5
Komentář

Propojení HTML5 s DRM změní web. Sdružení W3C zveřejnilo návrh specifikace

Mělo by W3C implementovat specifikaci, která umožní přehrávání multimediálního obsahu chráněného DRM v prohlížečích bez nutnosti instalace pluginů? Diskuse na toto téma vrcholí.

Martin Vyleťal

16. 5. 2013 8:07

Amazon.com: vymazání e‑booků z Kindle na dálku je fáma

Amazon.com zaslal prostřednictvím svého zákaznického servisu vyjádření ke kauze údajného vymazání e-booků ze čtečky Kindle. Firma ve své odpovědi tvrdí, že obsah na blogu Outlawed by Amazon DRM je pouze fáma: Hello, thanks for your inquiry about the Blog post pertaining to Amazon revoking customers account.

Redakce

23. 10. 2012 14:57
| 7

Amazon dospěl k názoru že jste něco porušili, Amazon rozhodl, odvolání není

Redakčně doplňujeme 23. 10. v 15.03: Podle Amazonu je zpráva o vymazání smyšlena. Používat služeb Amazonu, Apple, Google či Facebooku je skvělé až do okamžiku, kdy narazíte na korporátní mašinerii, která dospěla k nějakému nezvratnému názoru. A jako v případě Outlawed by Amazon DRM prostě bez jakéhokoliv varování zlikviduje váš účet.

Daniel Dočekal

22. 10. 2012 13:50

DRM Ubisoftu instaluje do počítače zneužitelná zadní vrátka v podobě pluginu pro prohlížeč

Ubisoft má ve velké oblibě DRM (Digital Rights Management), což je skutečnost,  kterou už pravděpodobně všichni zúčastnění v herním světě vědí. V aktuální podobě má DRM od Ubisoftu zásadní problém. Jeho součástí je plugin pro prohlížeč, který má za úkol umožnit spustit hru z webové stránky. Ale vinou něčí nepozorností je možné právě tento mechanismus použít pro vlastní účely kdekoliv jinde. A hlavně ke spuštění čehokoliv co bude útočník chtít. 

Daniel Dočekal

30. 7. 2012 16:28
| 3

Hana Žáková (Kosmas): DRM není do budoucna tou správnou cestou

Jaké jsou po třech měsících zkušenosti knižního distributora Kosmas s prodejem elektronických knih. „Za e-knihy, které se objeví na trhu do třech měsíců po vydání tištěné verze, jsou zákazníci ochotni zaplatit 50 procent ceny tištěné knihy, k její kanibalizaci nedochází,“ říká Hana Žáková.

Martin Vyleťal

21. 2. 2012 6:30

Budoucnost videa na českém webu: HTML 5 nebo Flash a Silverlight?

Zvoní technologiím Flash a Silverlight hrana? Zatím ještě ne. HTML 5 oslabuje souboj kodeků (formátů) a požadavky na DRM ochranu. Prioritu má HTML 5 hlavně na mobilních zařízeních.

Jiří Macich ml.

31. 1. 2012 6:30

Google (YouTube) koupil společnost  RightsFlow

RightsFlow slouží umělcům a vydavatelstvím v zajištění toho, že dostanou zaplaceno za autorsky chráněnou hudbu, jiným slovy, jde o specialistu na DRM řešení. Google plánuje integrovat RightsFlow zejména do YouTube. V zásadě jde o databází 30 milionů skladeb od zhruba 10 tisíce zdrojů s návaznou technologií, která je schopna snadno a rychle zjistit jaká skladba je přehrávána. A následně určit i výši poplatku, který umělec či vydavatel má dostat.

Daniel Dočekal

10. 12. 2011 14:18

iTunes Store a prázdný krám

Otevření největšího online obchodu s hudbou (ale i dalšími multimédii) iTunes Store tuzemskému publiku se neobešlo bez očekávaného mediální řevu. Přesto se obávám, že zůstane jen u něj. A i když si iTunes své zákazníky dozajista najdou, nebude jich mnoho.

Vojtěch Bednář

3. 10. 2011 6:20

Euromedia spouští Ebux a má velké ambice s elektronickými knihami

Na trh elektronických knih vstupuje další hráč. Tentokrát je to těžká váha, Euromedia přezdívaná Knižní klub. A chystá kobercový nálet. Včetně vlastních čteček.

Patrick Zandl

30. 3. 2011 6:30

Konec i-legalne.cz: když ani nejlepší neuspěl

Byl to nejlepší český pokus, prodávat hudbu. Neuspěl, nejspíše proto, že jej sami vydavatelé hudby nechtěli. Není na jejich vlastní e-shop s digitální hudbou pozdě?

Jiří Hlavenka

8. 2. 2011 6:30

Intel  Insider: DRM zadrátované přímo v CPU?

Je to zabudováno přímo v procesoru, chrání to obsah před neoprávněným přehráváním a kopírováním, ale prý to není DRM. Co to tedy je? Služba pro spotřebitele!

Jiří Peterka

10. 1. 2011 6:30

Po přečtení spalte: jak přicházejí e-knihy do Česka

Po hudbě a videu přichází útok digitálního světa na zřejmě poslední baštu „kulturní fronty“ (jak se kdysi říkalo). V Americe čtečky Kindle a iPad patří mezi bestsellery v oblasti elektroniky a nabídka knih, časopisů a novin pro tato zařízení je už srovnatelná s "papírovou". Česko je citelně pozadu.

Jiří Hlavenka

16. 9. 2010 6:25

I-legálně bez DRM i legálně

Po letech očekávání a s obřím zpožděním oproti zbytku civilizovaného světa přišel český internetový obchod s hudbou i-Legálně s možností nakupovat muziku bez DRM. Pohnou se nyní ledy kšeftu s multimédii?

Vojtěch Bednář

26. 8. 2010 6:20

Veškerá hudba z I-legálně.cz konečně bez DRM

Server I-legálně.cz oznámil, že nyní je možné veškerou hudbu z jeho katalogu kupovat a stahovat bez DRM. Jsme velice rádi, že se nám za podpory všech vydavatelských společností podařilo učinit tento významný krok, o který jsme usilovali poslední tři roky a po kterém také výrazně volali naši uživatelé. Věříme, že tuto změnu, která znamená radikální zjednodušení procesu nákupu a následného přehrávání legálně nabyté hudby, naši stávající i noví zákazníci ocení, říká Petr Peřina, marketingový…

Jiří Macich ml.

16. 8. 2010 12:46

Den boje proti DRM

Dnes je den boje proti DRM, který vyhlašuje organizace Free Software Foundation ve snaze upozornit na problémy, které různé protipirátské ochrany způsobují. Jeví se to ale jako boj s větrnými mlýny. I když se v posledních letech konečně podařilo dotlačit nahrávací průmysl k prodeji hudby online alespoň v některých zemích bez obtěžujících a omezujících ochran, tak se objevují nové formy DRM a nové problémy jimi způsobené.

Jiří Macich ml.

4. 5. 2010 12:02

Ringier spustil video-on-demand službu Biják.cz

Vydavatelství Ringier resp. jeho bulvární server Blesk.cz se pouští do provozu vlastní video-on-demand službu Biják.cz. Ta je prezentována jako první internetové kino, ale využívá koncept obvyklý u různých internetových půjčoven filmů, které se už na tuzemské scéně objevily. Ringier hodlá na Biják.cz nabízet každý týden vždy jeden film. Nabídka se má měnit vždy ve středu, aktuálně je k dispozici šestí díl série SAW. Nenechte se zmást tlačítkem „Koupit“ na stránkách služby Biják.cz, za poplatek…

Jiří Macich ml.

29. 4. 2010 15:23
| 8

Ubisoft kvůli problémům se servery rozdává hry zdarma

Společnost Ubisoft, známé jméno z oblasti počítačového herního průmyslu, si sype popel na hlavu v souvislosti s hojně diskutovanou novou formou DRM. Jak už jsme vás informovali, Ubisoft nové hry vybavuje protipirátskou ochranou, která vyžaduje během hraní permanentní přístup na Internet a komunikaci se servery na druhé straně. Jenže ty se de facto hned při první příležitosti položily a znemožnily tak hráčům hraní her Assassin's Creed II a Silent Hunter 5. Oficiálně byly servery pod útokem,…

Jiří Macich ml.

29. 3. 2010 12:57
| 2

T-Mobile nabízí mladým zákazníkům stahování hudby bez DRM

T-Mobile zatraktivnil nabídku bezplatného stahování hudby k hlasovým mobilním tarifům Bav se nebo Bav se s Mých 5 pro mladé zákazníky do 26 let. Stahování hudby z produkce nahrávací společnosti Universal Music poprvé nabídl loni v létě, nyní je ovšem možné stahovat hudbu bez DRM. Tato výhoda platí jak pro nové, tak i pro naše stávající uživatele tarifů Bav se a Bav se s Mých 5, upřesňuje Michal Němec, ředitel portálových služeb společnosti T-Mobile.

Jiří Macich ml.

23. 3. 2010 13:40

Command & Conquer 4 bude vyžadovat permanentní připojení k Internetu

Čtvrté pokračování legendární herní série Command & Conquer bude jako protipirátskou ochranu vyžadovat permanentní připojení k Internetu. Společnost Electronic Arts tak následuje například konkurenční Ubisoft a to i přes jeho pořádné problémy s obdobnou formou ochrany, kterým byl věnován náš nedávný článek Protipirátská ochrana se obrátila proti Ubisoftu. Vyžadování permanentního přístupu k Internetu jako validačního prostředku herní průmysl začíná chápat jako náhradu léta kritizované…

Jiří Macich ml.

19. 3. 2010 12:23

RealDVD se nesmí prodávat, pohodlné archivování filmů se nekoná

Zdá se, že svého času ambiciózní program RealDVD v propadlišti dějin zůstane jako další oběť ne vždy zcela racionálního tažení filmového průmyslu proti počítačovému pirátství. Kauza programu z dílny společnosti RealNetworks byla poměrně žhavým tématem října roku 2008. Připomeňme, že šlo o nástroj, který uměl zkopírovat film z DVD nosiče na pevný disk tak, aby si jej uživatel mohl v klidu přehrávat bez potřeby mít DVD v mechanice. Měl také sloužit k archivaci domácí filmotéky na pevném disku.…

Jiří Macich ml.

12. 3. 2010 7:23
| 7

Protipirátská ochrana se obrátila proti Ubisoftu

Boj mezi vydavateli a piráty neustává. Někteří vydavatelé zvýhodňují platící uživatele, jiní sází na silnější restrikce, které mají ztížit nebo znemožnit kopírování. Zatím se naprostá většina restriktivních kroků ukázala jako kontraproduktivní. Poslední, kdo se o tom přesvědčil na vlastní kůži před několika dny, byl vydavatel her Ubisoft.

Martin Malý

10. 3. 2010 6:25